2 Bin Yıllık Tapınak Mezarı Kurtarma Kazısı - Haberler
Haberi Paylaş

2 Bin Yıllık Tapınak Mezarı Kurtarma Kazısı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
2 Bin Yıllık Tapınak Mezarı Kurtarma Kazısı

Denizli'de Roma dönemine ait 2 bin metrakerelik alan üzerine kurulu tapınak mezar için çalışma başlatıldı.

Denizli'nin Tavas İlçesi'ne bağlı Kızılcabölük Mahallesi'ne 1 kilometre mesafede bulunan Roma dönemine ait 2 bin metrakerelik alan üzerine kurulu tapınak mezar için kurtarma çalışması başlatıldı. Denizli Müze Müdürlüğü tarafından başlatılan kurtarma kazılarının yapıldığı Herakleia Hieron Tapınağı'na giden Vali Abdülkadir Demir, Tapınağı turizme kazandıracağız dedi.

Denizli Valiliği tarafından antik dönemin fiziki ve ruhsal güç tanrısı Herakles'e adanan 2 bin yıllık tapınak mezarda kurtarma kazıları başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izniyle, 2 bin yıl önce inşa edilen Ören Sırtı Mevkisi'ndeki tapınak mezarda ilk kez kazı çalışmaları başlatıldı. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Mezarın üst bölümünde mitolojik kabartmalarla işlenmiş büyük blok parçaları bulunuyor. Bloklarda Artemis, Apollan, Herakles, Pan, Dionysos, Menad gibi tanrı ve tanrıçaların kabartmaları var. Tapınak ve mezarın 2 bin yıl önce bölgede yaşayan soylu ve zengin birine yapıldığını tahmin ediyoruz. Yüzeyin 6-7 metre aşağısına kadar kalıntılar var. 2015 yılına kadar tüm yapıyı gün yüzüne çıkaracağız dedi.

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Abdülkadir Demir, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından restorasyon çalışmalarına gelecek yıl başlanacağını söyleyerek, Kazı ve restorasyon çalışmalarının ardından tarihi ve anıtsal değeri yüksek yapıyı turizme kazandıracağız. Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen kazıya Pamukkale Üniversitesi ve Tavas Belediyesi de destek veriyor diye konuştu.

2 Bin Yıllık Tapınak Mezarı Kurtarma Kazısı

2 Bin Yıllık Tapınak Mezarı Kurtarma Kazısı

2 Bin Yıllık Tapınak Mezarı Kurtarma Kazısı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title