2 Bin 500 Sözleşmeli Ziraat Mühendisi Alınacak

2 Bin 500 Sözleşmeli Ziraat Mühendisi Alınacak

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bekir Ulubaş, 2 Bin 500 Sözleşmeli Ziraat Mühendisi Daha Alımı Yapacaklarını Söyledi.

2 Bin 500 Sözleşmeli Ziraat Mühendisi Alınacak

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bekir Ulubaş, 2 bin 500 sözleşmeli ziraat mühendisi daha alımı yapacaklarını söyledi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Tokat'ta çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundu. Tokat Valisi Dr. Recai Akyel, Tokat Belediye Başkanı Doç Dr. Adnan Çiçek, Tarım İl Müdürü Yaşar Kavak ve GOÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zehra Seyfikli'yi makamında ziyaret eden Bekir Ulubaş, ziraat fakültesinde geleceğin mühendis adaylarına ülke tarımı, ziraat mühendisliğinin geleceği, tarım ve köy işleri bakanlığının personel politikaları ve AB sürecinde ülke tarımı konularında konferans verdi. Türkiye için tarım vazgeçilmez öneme sahip olduğunu, bu gerçeğin her geçen yıl daha da kendini ortaya koyduğunu kaydeden Ulubaş, küresel ısınmanın etkileri geçen yıl kedisini bariz bir şekilde hissettirdiğini ifade ederek, "Dünyada ve tabii ki ülkemizde tarımsal üretimlerde büyük düşüşler yaşandı. Bu düşüşlerin etkisini ülkemizin büyüme hızındaki, düşüşten de yakından gördük. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak son yıllarda büyük bir değişim ve gelişim süreci başlattık ve bu çalışmaların meyvelerini şimdiden almaya başladık. Tarımla uğraşan kesimin sorunlarını çok iyi bilmekteyiz. Üreticilerimizin finansman sorununu çözmek amacıyla destekleme faaliyetlerini her yıl artırarak devam etmekteyiz. Bu yıl tarıma verilen destek 5.5 katrilyona ulaştı" dedi.

Ulubaş, bu yıl 2 bin 500 sözleşmeli ziraat mühendisi alacaklarını ifade ederek, "Çitçilerimizi bulundukları yerde eğitmek, teknik elemana ihtiyaç duydukları anda ulaşmaları için sözleşmeli mühendis istihdamına gittik. Bu kapsamda 2 bin 500 ziraat mühendisi aldık. Bu aldığımız mühendisler şuan köylerde birebir çitçilerimizin için de yaşayarak onları tanıyor, ihtiyaç duydukları konularda yardımcı oluyor ve düzenli olarak eğitim programları düzenleyerek eğitiyorlar. Bu yerinden eğitim modelinin tarımımıza katkılarını şimdiden görmeye başladık ve gelecekte bu katkıların daha da artığını birlikte göreceğiz. Bu uygulamanın sağladığı katkıları göz önünde bulundurarak 2008 yılında 2 bin 500 sözleşmeli personel alımı daha yapacağız. Bu alımlara gelecek yıllarda da devam ederek 10 bin özleşmeli personel istihdam edeceğiz" diye konuştu.

(Nİ-SA-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA