2,5 Milyon Yıllık "Mammuthus Fosilleri" Ziyaretçilerini Bekliyor

2,5 Milyon Yıllık "Mammuthus Fosilleri" Ziyaretçilerini Bekliyor

2,5 Milyon Yıllık 'Mammuthus Fosilleri' Ziyaretçilerini Bekliyor
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Burdur'un Kemer ilçesi Elmacık köyünde 1998 yılında bulunan 2,5 milyon yıllık 190 adet fosil, restore edilen ve Doğa Tarihi Müzesine dönüştürülen 19. yüzyıldan kalma Rum Ortodoks Kilisesi'nde sergileniyor.

Burdur'un Kemer ilçesi Elmacık köyünde 1998 yılında bulunan 2,5 milyon yıllık 190 adet fosil, restore edilen ve Doğa Tarihi Müzesine dönüştürülen 19. yüzyıldan kalma Rum Ortodoks Kilisesi'nde sergileniyor. 11 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Burdur programı kapsamında açılışı gerçekleştirilen müzeyi şu ana kadar bin 750 ziyaretçi gezdi.

Müzenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Türkiye'de ilk Doğa Tarihi Müzesi olduğunu vurgulayan Burdur Valisi Hasan Kürklü; "Kemer ilçesi Elmacık köyünde 1998 yılında yapılan gölet yapım çalışmalarında bir takım fosillerin ortaya çıkmasıyla başladı.Bunun üzerine Burdur Arkeoloji Müze Müdürlüğü başkanlığında 2006-2009 yıllarında yapılan kurtarma kazılarında 2-2,5 milyon yıl öncesine ait soyu tükenmiş Mammuthus Meridianolis'lerin (Güney filleri) yaşadığı geniş su kütlelerinin olduğu belirlendi ve boynuzgiller, gergedangiller, atgiller ile geyikgillere ait fosiller bulundu. Bunların turizme kazandırılması için ciddi çalışmalar yapıldı." dedi.

Elmacık köyündeki kazıların bilimsel danışmanlığını yapan Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berna Alpagut ise kazılarda Güney fili fosillerinin ön plana çıktığını dile getirdi.

Alpagut, "2-2,5 milyon yıl diye tarihlendirdiğimiz fognal yaş diyoruz. Fosillerimizin içerisinde özellikle filimiz çok önde duruyor. Güney fili Mammutlar. Bunlar Anadolu üzerinden dünyaya yayılan canlılar. Burdur'da evrim geçirdiler. O zaman bol su kütlelerinin olduğu bu ortamın canlılarıydılar. Boynuzgiller, gergedangiller, atgiller ile geyikgiller de vardı. Biz şimdilik sınırlı olan bu ailelerle ilgili yayınlarımıza başladık. İleriye çok umutla bakıyoruz. Bu yıl ekim ayında kazılarımız muhtemelen devam edecek. Geri kalan fosilleri toparlayarak müzeye kazandırmak istiyoruz." diye konuştu.

Doğa Tarih Müzesi'ni gezen öğrenciler ise müzeyi çok beğendiklerini dile getirdi.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Çok Okunan Haberler

title