1996 Yılında Teröristler Tarafından Öldürülen 3 Öğretmen Unutulmadı

1996 Yılında Teröristler Tarafından Öldürülen 3 Öğretmen Unutulmadı

Kahramanmaraş'ın Ekinözü İlçesine Bağlı Altınyaprak Köyünde 12 Yıl Önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları Yapılmaması İçin Teröristler Tarafından Tehdit Edilen Daha Sonra da Tehditlere Aldırış Etmeyince Kurşuna Dizilerek Öldürülen 3 Öğretmen Törenle Anıldı.

1996 Yılında Teröristler Tarafından Öldürülen 3 Öğretmen Unutulmadı

Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesine bağlı Altınyaprak köyünde 12 yıl önce 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları yapılmaması için teröristler tarafından tehdit edilen daha sonra da tehditlere aldırış etmeyince kurşuna dizilerek öldürülen 3 öğretmen törenle anıldı.

1996 yılında Altınyaprak Köyü İlköğretim Okulu'nda görev yapan Nurettin Aslan, Hacı Ömer Serin ve Aydın Yılmaz isimli öğretmenler teröristler tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması yapmamaları için tehdit edilmişti.

Tehditlere aldırmayan öğretmenler kaldıkları lojmanda kurşuna dizilerek şehit edilmişti. Olayın ardından başlatılan operasyon sonucunda da terör örgütü PKK üyesi Gabar kod adlı Veysi Demirtaş, Kawa kod adlı Halil Dursun ve Arteş kod adlı Çiçek Bironu'yu silahlarıyla birlikte ölü ele geçirilmişti.

Şehit edilmelerinin ardından 12 yıl geçen 3 öğretmen Ekinözü Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda düzenlenen törenle anıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda şehit öğretmenlerin özgeçmişi okundu.

Ekinözü Kaymakamı Mehmet Parlak, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne kasteden bölücü terör örgütü PKK'nın sadece askeri kurumları değil, sivil bürokrasiyi ve halkı da hedef aldığını belirtti.

Bu süreçte Türk ulusunun PKK'ya karşı amansız mücadelesinde 1996' da hain saldırı sonucu şehit edilen üç öğretmen gibi nice şehitlerin bulunduğunu söyleyen Parlak, ülkenin bekasının temininin gözü pek vatansever muhafızlarla gerçekleşeceğini kaydetti.

Bunların ulus ve devletin yalnızca askeri olmadığını dile getiren Parlak, tüm kurumların bu muhafızlardan olduğunu ifade etti.

Yapılan konuşmanın ardından şehit öğretmenler için dua edildi. Törenden sonra da şehit öğretmenler için Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Hülya Kaya ve diğer protokol üyeleri tarafından 3 fidan dikildi.