"1982 Model Anayasa..."

"1982 Model Anayasa..."

Egemen Bağış, BDP Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından çıkan şiddet olaylarını değerlendirdi.

Barış ve Demokrasi Partili (BDP) Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından çıkan şiddet olaylarını değerlendiren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Bu olaylar Türkiye'ye yakışmıyor. Hiç kimse şiddetle bir şey kazanamaz."dedi. Yeni anayasayı yapma vaktinin geldiğini ifade eden Bağış, "1982 model anayasa ile 1982 model demokrasi olur."diye konuştu.

Bağış, Beyoğlu Belediyesi'nin Gençlik Merkezi'nin açılışına katıldı. Açılış öncesi Beyoğlu Belediyesi Gençlik Korosu mini amfide konser verdi. Vatandaşlar konseri ilgiyle takip etti.

Burada konuşan Bağış, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu belirterek, yargı reformunun önemini vurguladı. Yeni dönemde Meclis'te, iktidar ve muhalefetin el ele verip çalışmak zorunda olduğunu aktaran Bağış, şunları söyledi:

"Ülkemizde hukukla ilgili, yargıyla ilgili sıkıntıların yaşandığı bariz. Ama bu sorunların çözülmesi gereken yer Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Bu gençlerin 1982 model anayasa ile ileri bir demokrasiye kavuşması mümkün değil. 1982 model anayasa ile 1982 model demokrasi oluyor. 1982 model anayasa ile 1982 model hukuk oluyor.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde artık sıfır model bir anayasaya kavuşmanın zamanı geldi. Bu anayasa ile millete bir şekilde tahakküm etmek isteyenlerin değil, tamamen milletin seçtiği vekillerinin kaleme aldığı sivil bir anayasa olması gerekir. Ümit ediyorum ki salı günü yeminlerimizi eder. Birlikte çalışır ve Türkiye'yi güçlü ve ileri bir demokrasiye sahip olan bir ülke haline getiririz. Demokrasi ve hukuk herkese lazım. Artık darbelerden sonra yazılan anayasalar bize dar geliyor. Dili, dini, ırkı ayırt etmeyen sivil bir anayasa yapmamız gerekiyor. "

"SORUNLARIN ÇÖZÜM YERİ TBMM'DİR"

Bağış, programdan sonra basın mensuplarının, "Bugün İstanbul'da terör örgütü yandaşlarının çıkardığı şiddet olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusunu yanıtladı.

Bağış, "Bu işlerin çözüm yeri TBMM Genel Kurulu'dur. Oraya gelir, düzeltilmesi gereken konularda düşüncelerini söylerler. Orada çalışılır. Eğer bir sorun varsa -ki sorun var gözüküyor- düzeltilir. Türkiye'ye yakışmıyor bunlar. Hiç kimse şiddetle bir şey kazanamaz. Demokrasi tehditle, şiddetle, şantajla ilerlemez. Demokraside sorunlar diyalogla, uzlaşıyla çözülür."şeklinde konuştu.