1938'de Katledillen Canan ve Baran Ailelerine Ait Kemikler Defnedildi
Haberler » Güncel » 1938'de Katledillen Canan ve Baran Ailelerine Ait Kemikler Defnedildi - Haber

1938'de Katledillen Canan ve Baran Ailelerine Ait Kemikler Defnedildi

Tunceli'de 1938'de yaşanan Dersim olaylarında hayatını kaybeden Baran ve Canan ailesine ait kemikler düzenlenen törenle defnedildi.

1938'de Katledillen Canan ve Baran Ailelerine Ait Kemikler Defnedildi

'de 1938'de yaşanan olaylarında hayatını kaybeden Baran ve Canan ailesine ait kemikler düzenlenen törenle defnedildi.


Hozat ilçesine bağlı Karabakır (Bargini) Köyü Seka Sure mevkiinde 1938 Dersim olaylarında hayatını kaybeden Baran ve Canan ailesine ait kemikler düzenlenen törenle defnedildi. Törende konuşan Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak, "Dersim zalimlere boyun eğmeyen coğrafya. Yüreğimizdeki acı çok yakıcı ama yine şunu söyleyebiliyoruz; Pir Seyid Rıza'nın dediği gibi biz sizin önünüzde diz çökmedik bu size dert olsun." dedi.


Seka Sure İnisiyatifi öncülüğünde Hozat ilçesine bağlı Karabakır Köyü Seka Sure mevkiinde 1938 Dersim olaylarında hayatını kaybeden Baran ve Canan ailesine ait, geçtiğimiz yıl nisan ayında çıkarılan kemikler düzenlenen törenle defnedildi. Törene, Baran ve Canan ailelerine mensup kişilerinin yanı sıra, HDP Tunceli milletvekili Alican Önlü, DBP Eş genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak, Tunceli Belediye eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, kentte ki çeşitli sivil toplum kuruluşları ve örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Baran ve Canan ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Seka Sure'deki toplu mezarla ilgili adli tıp tarafından şu sonuçlara ulaşılmıştır; toplu mezardan çıkan naaşlarımızdan ikisinin 13-14 yaşlarında olduğu, ikisinin 9-10 yaşında olduğunu, birinin 4 yaşında olduğu, birinin 5-6 yaşında olduğu ve birinin 6-7 yaşlarında olduğu dolayısıyla 7'si çocuk olduğu 11 farklı kişiye ait naaşlar tespit edilmiştir. Olay yerinde 50 yıldan daha fazla tespitli olarak tespitli ve kaza alanında katledilenlerin isimlerine ait mühürlerin çıkması bir arada değerlendirildiğinde olay yerinin 1938 tarihinden şüphe kalmadığı, kaza alanında çok sayıda mermi çekirdeği ve boş kovan kapsülünün bulunduğu, bunların toplu tabancalarda kullanılan ordu mühimmat olduğu nazara alındığında canlarımızın sadece yakılarak değil aynı zamanda kurşunlanarak öldürüldükleri ortaya çıkmıştır."


Söylemez, kazı sonucunda bir başka sonucun daha ortaya çıktığına vurgu yaparak, "Bu sonuç Baran ve Canan ailelerine mensup fertlerin iki ayrı yerde öldürüldükleri gerçeğidir. Toplu mezar kazısı sırasında sadece 13 canımıza ait kafatasının bulunmuş olması, 11 aile ferdinin bu mezarın farklı bir yerinde öldürüldüğü ve ikinci bir toplu mezar olduğunu bize anlatmıştır. İkinci bir toplu mezarın açılması içinde yakın bir sürede yeni bir hukuki sürecin başlaması gerektiği aşikardır." dedi.


Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak ise, Dersim'in yüreklerde sızı olduğunu bunun anında direnişin adı olduğunu ifade ederek, "Dersim zalimlere boyun eğmeyen coğrafya. Yüreğimizdeki acı çok yakıcı ama yine şunu söyleye biliyoruz Pir Seyid Rıza'nın dediği gibi biz sizin önünüzde diz çökmedik bu size dert olsun. Tabi hilelerle desiselerle başa çıkamamayı da biz kendimize ders olarak okuduk. Aleviler Kürtler bu coğrafyanın hakikati hiçbir hileye desiselere kanmayacak gibi hiçbir zulmede boyun eğmeyecek" şeklinde konuştu.


"Çok önemli bir sözümüz daha var; 'Ot kök üzerinde yetişir'" diyen Kışanak, "Dersim katliamı kökümüzü kurutma katliamıydı bu yapmak istediler kökenimizden koparmak ocağımızdan koparmak istediler ama bugün burada bütün dostlar bütün canlar insanlıktan, adaletten, özgürlükten yana olan herkes bugün Dersim'in yanında. Buradan bir kez daha şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum bu yolda devam edeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından kemikler ağıtlar eşliğinde defnedildi. Defin işlemlerinin ardından anıt mezara kırmızı karanfiller bırakılırken, lokmalar dağıtıldı.

Kaynak: CİHAN

Manşet

Haberler