19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Sakarya'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklere kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Sakarya'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklere kutlandı.

Sapanca'da Hükümet Konağı önünde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Turan Yılmazer'in Atatürk büstüne çelenk bırakmasının ardından törene ilçedeki kapalı spor salonunda devam edildi.

Törende yapılan konuşmaların ardından öğrencilerin halk oyunları ve spor gösterilerinin yapıldığı proğram, "19 Mayıs'tan 15 Temmuz'a Gençliğimizin Bağımsızlık Tutkusu" konulu ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile 19 Mayıs Gençlik Koşusunda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile sona erdi.

Törene, Sapanca Kaymakamı Ali Ada, Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, Cumhuriyet Savcısı Gökhan Düğer, Emniyet Müdürü Serdar Ülger, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ali Bahadır Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Turan Yılmazer, İlçe Müftüsü Faruk Çelik, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Hendek

Hendek ilçesinde kaymakamlık önünden Cumhuriyet Alanı'na doğru gençlik yürüyüşü ile başlayan tören, Cumhuriyet Meydanı'na çelenk konulmasının ardından Hendek spor salonunda devam etti.

Düzenlenen törene Kaymakam Orhan Burhan, Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Deniz Kün, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burada konuşan İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Süleyman Akıcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin gençlere emanet edildiğini belirterek "Bu değerli emaneti korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız." diye konuştu.

Öğrencilerin okudukları şiirler ve günün önemini belirten konuşmaların ardından Hendek Belediyesi Güreş İhtisas Kulübünün sporcusu minik güreşçilerin halkı selamlarken yaptıkları gösterileri büyük beğeni aldı.

Tören sonunda 19 Mayıs Gençlik Bayramı nedeni ile ilgili çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ve çeşitli spor dallarında şampiyon olan sporculara ödülleri verildi.

Kaynarca

Kaynarca ilçesindeki program da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hilmi Atasever'in Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başladı.

Atatürk ilkokulu bahçesinde devam eden programa Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam, Belediye Başkanı Zeynur Özel, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kaynarca Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hilmi Atasever, burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919 tarihinin bir milletin kendi kaderine sahip çıkma azim ve kararlılığını ortaya koyduğu tarih olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Dün olduğu gibi bu gün de dahili ve harici düşmanlar ülkemiz üzerindeki emellerini gerçekleştirmek için planladıkları projelerini zaman zaman devreye sokmaktadırlar. Yakın zamanda yaşadığımız 15 Temmuz gerçeği bunlardan biridir. Ülkemizi bölmek ve yıkmak isteyenlerin bütün çaba ve girişimleri Müslüman Türk Milletinin çelikleşmiş iradesi önünde yok olmaya mahkumdur. Dün Çanakkale'deki ruh bugün 15 Temmuz'da kendini göstermiş emanetine uzatılacak haince elleri kırmasını bilmiştir."

Daha sonra öğrenciler şiirler okudu, Atatürk'ün gençliğe hitabesi ve gençliğin Ata'ya cevabını seslendirdi.

Tekvando ve güreş gösterilerinin ardından çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesiyle program sona erdi.