19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
Haberler » Güncel » 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı - Haber

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.


Mesajında, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi 'ün Samsun'a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin, ülkenin bağımsızlığına giden yolda atılan en önemli adımlarından biri olduğunu belirten Tavlı, bu anlamda, Milli Mücadele'nin başladığı sürecin 100. yıl dönümüne ulaşmış olmanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.


19 Mayıs'ın, Atatürk'ün liderliğinde, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme asla boyun eğmeyen milletin varoluş mücadelesinin ilk adımı olduğuna işaret eden Vali Tavlı, şunları kaydetti:


"Birlik ve beraberlik ruhuyla Milli Mücadele'yi veren aziz milletimiz, bağımsızlığını bütün dünyaya ilan etmiş, bağımsızlık mücadelesi veren milletlere de ayrıca umut ışığı olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından istiklal mücadelemizin en önemli dönüm noktası olan bu gün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak istikbalimizin sembolü olan gençlerimize armağan edilmiştir.

Tıpkı 100 yıl önceki gibi istiklallerine ve istikballerine sarılan gençlerimizin bugün de aynı heyecanla, geleceğin devlet yöneticileri, siyasetçileri, eğitimcileri, bilim adamları, sanatçıları ve diğer meslek temsilcileri olarak ülkemizi, bilimde, fende, ekonomide, uluslararası ilişkilerde, kültür ve sanatta, eğitimde, sporda elde edecekleri başarılarla taçlandıracağına yürekten inanıyorum. 19 Mayıs ruhuyla yetişen gençlerimizin, aziz şehitlerimizin bize vatan kıldığı ülkemize ilelebet sahip çıkıp koruyacakları inancıyla 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Kaynak: AA