19. Avrupa Atletizm Şampiyonası

19. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın İlk Gününde Elvan Abeylegesse, Bayanlar 10 Bin Metre Finalinde 7 Bin 300 Metre Geçilirken Yarışı Bırakarak Pistten Ayrıldı.

19. Avrupa Atletizm Şampiyonası

19. Avrupa Atletizm Şampiyonası`nın ilk gününde Elvan Abeylegesse, bayanlar 10 bin metre finalinde 7 bin 300 metre geçilirken yarışı bırakarak pistten ayrıldı.

Mücadeleye kontrollü başlayan ve ilk turlardan itibaren Kenya asıllı Hollandalı sporcu Lornah Kiplagat`ın ardından yarışın tamamlanmasına 9 tur kalana dek mücadeleyi bırakmayan Abeylegesse, 7 bin metreden sonra bir anda aksamaya başladı. Milli atlet, 7 bin 300 metre geçilirken yarışı bırakarak pistten ayrıldı.

Müsabakadan ayrılan Abeylegesse, pist dışında yaptığı açıklamada, ¨Aşil tendonum izin vermedi¨ dedi. Milli atlet Abeylegesse, geçen nisan ayında İspanya`nın Valencia kentinde yapılan Kulüpler Avrupa Ligi`nde aşil tendonundan sakatlanmış ve uzun süre tedavi görerek bazı yarışlara katılmamıştı. Elvan`ın nükseden sakatlığı, Göteborg`da 10 bin metre yarışında madalyaya uzanmasını engelledi.

Elvan Abeylegesse`nin antrenörü Ertan Hatipoğlu, yarış sonrası yaptığı açıklamada, ¨Elvan`ın, aşil tendonundaki bu sakatlığıyla 5 bin metre finalini de çıkaracağını zannetmiyorum¨ diye konuştu.

Hatipoğlu, Avrupa Şampiyonası öncesi Elvan`ın hiçbir sakatlığının kalmadığını ve Göteborg`a sağlam olarak geldiklerini belirterek, ¨Şimdi daha iyi anlıyoruz. Bolu Aladağ`da yumuşak zemindeki antrenmanlarda kendini göstermeyen ağrılar, burada sert zeminde Elvan`ın gitmesine izin vermedi¨ dedi.

Elvan Abeylegesse ile birlikte 5 atletin tamamlayamadığı, 28 atletin katıldığı 10 bin metre finalinde birinciliği, 30.31.42`lik derecesiyle Rus Inga Abitova, ikinciliği 30.32.36 ile Norveçli Sussanne Wigene, üçüncülüğü de 30.32.72 ile Rus Lidiya Griguryeva elde etti.