18 Mart Şehitler Günü...

18 Mart Şehitler Günü...

18 Mart Şehitler Günü Çanakkale Zaferi Aydın'da Törenlerle Kutlandı. Aydın Valisi Mustafa Malay, Geçtiğimiz Yılki Törenlere Katılımın Az Olmasına Tepki Göstermesi Üzerine, Bu Yılki Törenlere Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri ve Siyasi Parti Temsilcileri Yoğun İlgi Gösterdi.

18 Mart Şehitler Günü...

18 Mart Şehitler günü Çanakkale Zaferi Aydın'da törenlerle kutlandı. Aydın Valisi Mustafa Malay, geçtiğimiz yılki törenlere katılımın az olmasına tepki göstermesi üzerine, bu yılki törenlere kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Sabah saatlerinde başlayan törenlere Vali Mustafa Malay, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faik Canbolat, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Tire, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, şehit aileleri ve yakınları, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenlerin ilk bölümünde protokol üyeleri, Tellidede Mezarlığı'ndaki şehitliği ziyaret etti. Şehit mezarları önüne çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi. Tören alayı tarafından saygı atışlarının yapıldığı törenlerde Vali Malay, Şehitlik Defteri'ni imzaladı. Vali Malay deftere, "Bu milletin namusunu ve şerefini çepe çevre saran düşmanlara çiğnetmemek uğruna, vatanın her karış toprağını aziz kanlarıyla sulayarak, mertebelerin en büyüğü olan şehitlik mertebesine ulaştınız. Bizler sizlerden aldığımız güçle, bırakmış olduğunuz kutsal emanetlere sahip çıkıyoruz. Vatanın bölünmez bütünlüğünü koruyarak, onu yücelteceğimizden hiç şüpheniz olmasın, rahat uyuyun" şeklinde yazdı. Daha sonra şehitlikte bulunan şehit mezarları gezilerek, karanfil bırakıldı. Aydın Müftü Vekili Mehmet Öz tarafından, okunan duaların ardından Vali Mustafa Malay ve beraberindeki protokol heyeti şehit yakınlarıyla tek tek ilgilenerek gönüllerini aldı. Daha sonra törenlerde sırasıyla Atatürk Meydanı'ndaki Çanakkale Şehitleri Anıtı, Kurutuluş Savaşı Şahitler Abidesi ve Kemer Mezarlığı'nda bulunan şehitlik ziyaret edilerek, karanfiller bırakıldı ve dualar okundu. Son olarak Şükran Güngör Tiyatro Salonu'nda düzenlen anma programına katılan protokol üyeleri, öğrenciler tarafından hazırlanan şiiri ve konuşmaları dinleyerek, sunulan tiyatro gösterisini izledi.

(DAK-YK)

18.03.2007 12:10 TSİ

Kaynak: İHA