"18. Altın Koza Film Festivali"

"18. Altın Koza Film Festivali"

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, "18.Altın Koza Film Festivali" kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan sergi törenle açıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, "18. Altın Koza Film Festivali" kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan sergi törenle açıldı.

Ceylan, 75. Yıl Sanat Galerisi'ndeki sergi açılışında, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından kendisine hediye edilen Adana fotoğrafını çok beğendiğini söyledi.

Daha önce Adana'ya geldiğinde aynı yerden fotoğraf çektiğini dile getiren Ceylan, "(Sinemaskop Türkiye) kitabında da mevcut. Onun için çok değişik bir anlamı oldu bu hediyenin. Çok teşekkür ediyorum" dedi.

Ceylan, gazetecilerin, kentte "Sinema müzesi"nin açılacağını hatırlatması üzerine, kendisinin müzenin "Yılmaz Güney" ismini taşımasını istediğini belirterek, "Bunu Adana çok önceden hakeden bir yer. Burası çok önemli sanatçılar çıkartan bir şehir. Buradaki açılışı dünyanın hiçbir yerinde görmedim" diye konuştu.

Cannes ile Altın Koza film festivallerini karşılaştırması istenen Ceylan, şöyle devam etti:

"Cannes, çok büyük, ama soğuk bir yer. Orada daha çok para konuşur. Tüm dünyaya satış yaparsınız, başkadır onun doğası. Burası farklıdır, sıcaktır. Adana çok özel bir festival. Ben çok festivale gittim dünyada, buradaki ateşi, motivasyonu hiçbir yerde görmüyorum. Filmimizin buradan yola çıkmasını istememizin sebebi de daha önce Adana'ya geldiğimizde yaşadığımız, gördüğümüz şeyler. İstanbul bu sinema sektöründe merkez olmak durumunda ancak, Adana'da da onun dışında başka bir sürü şey yapılabilir."

Ceylan, sergideki fotoğrafları çekmeye "Uzak" filminin ardından 2003 yılında başladığını, halen devam ettiğini, şu anda toplam 100 fotoğrafı bulunduğunu belirtti.

Fotoğrafını çekeceği yerlerin kendisinde duygu uyandırması gerektiğini vurgulayan Ceylan, "Aradığım özel bir şey yok. Çünkü fotoğrafa çok da zaman ayırabilen biri değilim. Sinema çok meşakkatli bir şey. Daha çok çıktığım gezilerde, mekan arama yolculuklarında çekiyorum. Türkiye'yi çok seviyorum, gezmeyi seviyorum" dedi.

Ceylan, fotoğraflarda kış mevsiminin hakim olmasını da değerlendirerek,

"Kar, çok sevdiğim bir şeydir. Bana çocukluğumu hatırlatır. Benim çocukluğumun geçtiği Çanakkale'de, o zamanlar kış çok sert olurdu. Karın yağışı masalsı gelir, çocukluğumu hatırlatır" diye konuştu.

Açılışa katılan sanatçı Yılmaz Erdoğan da Adana'ya festival için ilk gelişi olduğunu, kentin sinema tarihi ve sektörü açısından büyük öneme sahip bulunduğunu belirtti.

Sinemadaki ilk kahramanlarının Adanalı olduğuna değinen Erdoğan, "Yılmaz Güney, Yılmaz Köksal, İrfan Atasoy... Bunlar benim çocukluğumun yazlık sinemadaki kahramanlarıdır. O nedenle Adana'nın bende ayrı bir yeri vardır" ifadesini kullandı.

Başkan Vekili Aldırmaz ve Ceylan, sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi.

Serginin bir hafta süresince açık kalacağı bildirildi.

- ADANA