18-24 Mayıs Müzeler Haftası

18-24 Mayıs Müzeler Haftası

Her Yıl 18-24 Mayıs Tarihleri Arasında Kutlanan Müzeler Haftası, Bu Yılda Çorum'da Değişik Aktivitelerle Kutlanacak.

18-24 Mayıs Müzeler Haftası

Her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası, bu yılda Çorum'da değişik aktivitelerle kutlanacak.

Geçen yıllarda yapılan kutlamaların aksine bu yıl kutlama programında yenilik yapan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü, düzenlenen "Çorum Bölgesinde Çağlar Boyu Takı Sanatı" konulu konferansla kutlamalara start verdi. Konferansa Vali Mustafa Toprak, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ufuk Tuncer, Belediye Başkan Vekili Arif Erdal, Emniyet Müdürü İsmail Karaman, bazı daire müdürleri ve Müze ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlilerinin katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal

Marşı'nın okunmasının ardından resmi olarak başlayan Müzeler Haftası etkinlikleri, 24 Mayıs'a kadar coşku ile kutlanacak. Gerçekleşen programda bir konuşma yapan Müze Müdür Vekili Dr. Önder İpek, müzelerin günümüzdeki önemi ve müzelerin konumları hakkında davetlilere bilgiler aktardı.

Müzelerin içerikleri, birikimleri ve mekansal konumlarıyla geçmişten geleceğe bir kültür köprüsü oluşturduğunu belirten İpek, müzelerde toplanan ve çeşitli toplumlara ait nesnelerden oluşan koleksiyonların o ülkenin kültürel mirasını oluşturduğunu kaydetti. Türkiye'nin kültürel zenginliğini bünyesinde bulunduran müzelerin, toplumun bilimsel ve kültürel geçmişini yansıttığını ifade eden İpek, müzelerin toplumların geleceğini biçimlendirecek öğeleri araştıran, toplayan, koruyan, belgeleyen ve sergileyen

eğitim kurumları olduğunu söyledi.

Dr. İpek'in açılış konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ise, Çorum'daki müzeler hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Vali Mustafa Toprak'ın da bir konuşma yaptığı konferans sonrasında, gerçekleşen organizasyonlarda aktif rol alan Hitit Gold sahibi Sait Börekçi ve konferansa konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Tayfun Yıldırım'a çeşitli hediyeler verildi.

Hediye törenin ardından son 2 aydır çalışmaları yürütülen ve büyük bir özveriyle hazırlan takı bölümü Çorumlular'ın hizmetine açıldı.

(BÖ-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA