'17 ile Üniversite' Tasarısının Genel Kurul'daki Görüşmeleri Yarım Kaldı

'17 ile Üniversite' Tasarısının Genel Kurul'daki Görüşmeleri Yarım Kaldı

17 İlde Üniversite Kurulmasını Öngören Kanun Tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki Görüşmeleri Yarım Kaldı. Görüşmelere Yarın Devam Edilecek.

'17 ile Üniversite' Tasarısının Genel Kurul'daki Görüşmeleri Yarım Kaldı

17 ilde üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri yarım kaldı. Görüşmelere yarın devam edilecek.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Genel Kurul'da eleştiriler üzerine yaptığı konuşmada, üniversitelerin kendileri göreve geldiğinde bütçesinin 2 katrilyon 495 trilyon lirayken, bütçenin 6 katrilyona çıktığını, üniversitelerin ar-ge bütçelerinin kendilerinin döneminde arttığını söyledi. Çelik, "6. Çerçeve Programı'nda 17.5 milyar euroluk pastadan pay almak için katkı payı ödendi. Özellikle üniversitelerimiz proje sunsunlar, araştırma fonundan pay alabilsinler istedik. 245 milyon euro Türk hükümeti ödedi.

Gerçekler ortadayken, üniversitelerin araştırma fonları yüzde 375 bin artış göstermiştir" dedi. Çelik, CHP'li milletvekilerinin konuşmalarını da eleştirerek şunları söyledi:

"Bu gerçekler ortadayken nasıl bunları konuşuyorsunuz. 8.5 yıllık kalkınma planına ulaşabildik mi? 17 üniversiteyle birlikte 59. Hükümet, 39 üniversite kurmuş olacak. Türkiye'nin üniversite sayısı 115'e çıkacak. Altyapı olmadan üniversite kurulduğu doğru değil. Hem bunu söyleyip hem de illerine üniversite istiyorlar. '15 üniversiteye 500'er milyar para ödendi' denildi. Üniversitelerin yatırım bütçesine konmuş olan sembolik bir paradır."

Çelik, ODTÜ'yü de Demokrat Parti'nin MEB Bakanı Tefvik İleri'nin kurduğunu, CHP zihniyetinin kurmadığını söyledi. Çelik, "Aynı zihniyet bu üniversiteler de kurulurken 'baraka üniversite' diye eleştirmiştir. Ağaçlar meyve verecek, siz de göreceksiniz. Altyapıyı hemen tamamlayalım isteriz. Ama ülke gerçeklerini gözardı etmeyelim" diye konuştu. Çelik, 19 Mayıs'taki öğrencilerin gösterileri konusundaysa, "Atatürk'den bu yana bunlar ayrı ayrı hem de birlikte yapılabilmektedir. Söylenenler tamamen istismardır.

'Bütün üst düzey yöneticiler istifa etti' deniyor, merkezden 6 kişi istifa etmiştir. 1 milyon personelimiz var. Hizmetli bir arkadaş 'istifa edip aday olacağım' demiş. Farklı farklı partilerden adaylık için müracat edenler var" dedi.

Çelik, CHP'lilerin başbakana yönelik "yalan rüzgarı" eleştirilerine de, "Bize yalan rüzgarı diyenlere bu sıfat daha iyi yakışır" diye yanıt verdi. Çelik, yeğenin düğün davetiyesi konusunda, "İnsani nezaketi bile benim aleyhimde kullanmaya çalışıyorsunuz. Bugünler geçer, yarın karşı karşıya baktığımızda birbirimizin gözünün içine bakacağız. İşi şahsiyete dökmeyelim" dedi.

(AU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA