17 Bin İlköğretim Öğrencisine Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi

Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Çevko ve Unilever'in İşbirliğiyle Gerçekleştirilen "Çevreni Yaşat, Geleceğini Koru" Sloganlı Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi Hayata Geçti.

17 Bin İlköğretim Öğrencisine Uygulamalı Çevre Eğitimi Projesi

Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ÇEVKO ve Unilever'in işbirliğiyle gerçekleştirilen "Çevreni Yaşat, Geleceğini Koru" sloganlı uygulamalı çevre eğitimi projesi hayata geçti.

Çocuklarda çevre sevgisi ve çevreyi koruma bilincini geliştirmeyi hedefleyen proje kapsamında Kocaeli'nde, ilköğretim okullarının 1. ve 7. sınıflarına yönelik olarak Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, ÇEVKO ve Unilever yetkilileri tarafından eğitim verilmeye başlandı.

Projenin kamuoyuna duyurulması amacıyla bugün Derince'deki Kocaeli Öğretmenler İlköğretim Okulu'nda bir basın toplantısı düzenlendi ve eğitim uygulaması gerçekleştirildi. Toplantıda proje hakkında bilgi veren Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İlyas Çiçek, "'Çevreni Yaşat, Geleceğini Koru' sloganıyla hayata geçirdiğimiz proje kapsamında, 17 Ekim 2007 tarihinden bu yana Kocaeli'ne bağlı 7 ilçede 56 ilköğretim okuluna 1. ve 2. sınıf öğrencilerine ve 3., 4. ve 5. sınıf öğrencilerine ayrı

ayrı olmak üzere, her okula 200'er adet kitap dağıtıldı. Uygulamalar tamamlandığında toplamda 11 bin kitabın dağıtımını gerçekleştirmiş olmayı planlamaktayız. 6. ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak 20 okulda toplam bin 552 öğrenciye verdiğimiz eğitimi, 5 Haziran'a kadar geriye kalan 36 ilköğretim okulunda da uygulayacağız. Böylece doğrudan ve dolaylı olarak eğitim verdiğimiz öğrenci sayısı yaklaşık 17 binlere ulaşacaktır" dedi.

Uygulamalı Çevre Eğitimi'nin Kocaeli aşamasının 2008 Mayıs ayı sonunda bitirileceğini belirten Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) Genel Sekreteri Mete İmer ise, "Projesi çerçevesinde her okula geri kazanım kumbaraları koyduk. Çocuklara verdiğimiz eğitimlerde onlara ilginç bilgiler vererek dikkatlerini çekmeye, atıkların geri dönüşümünün önemini anlatmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Projeye destek veren Unilever Türkiye Gebze Fabrika Müdürü Burhan Yüksel de, "Unilever olarak, sosyal sorumluluk çalışmaları misyonumuzun bir parçasıdır. Hem çok uluslu, hem de yerel bir kuruluş olarak, içinde bulunduğumuz toplumların sosyal gelişimlerine katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayız. Bu çerçevede çevre bilincini daha nice yeni nesillere aşılayacak olmak bizi heyecanlandırıyor" diye konuştu.

Projenin Kocaeli finali, projenin temasıyla da bağlantılı olarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Kocaeli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ÇEVKO ve Unilever tarafından düzenlenecek şenlikle kutlanacak. Bu tarihe kadar ilçe bazında en fazla atık toplayan okullar ödüllendirilecek.

(CY-CY-BA-E)