17 Ağustos Marmara Depremi'nin 9'uncu Yıl Dönümü

17 Ağustos Marmara Depremi'nin 9'uncu Yıl Dönümü

17 Ağustos Marmara Depremi'nin 9'uncu Yıl Dönümü Nedeniyle Çeşitli Etkinlikler Düzenlendi. Depremin Merkez Üssü Olan Kocaeli'nin Gölcük İlçesinde Vatandaşlar O Acı Günü Bir Kez Daha Hatırladı.

17 Ağustos Marmara Depremi'nin 9'uncu Yıl Dönümü

17 Ağustos Marmara Depremi'nin 9'uncu yıl dönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Depremin merkez üssü olan Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde vatandaşlar o acı günü bir kez daha hatırladı.

Anma törenleri, Gölcük Anıt Park'ta vatandaşların toplanması ile başladı. Buradaki vatandaşlar yürüyerek depremde deniz altına giren Kavaklı Sahili'ne geldi. Yürüyüşün en ön sırasını depremde sakat kalanlar oluşturdu.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı anma yürüyüşünden sonra depremzedeler, Kavaklı Sahili'nde oluşturulan platformda toplandı.

Burada bir konuşma yapan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları ve devletin desteği ile kısa sürede Gölcük'ten deprem izlerini sildirdiklerini söyledi.

Konuşmadan sonra Geso Tim Arama Kurtarma Ekibi'nin 14'üncü dönem yemin ve sertifika töreni düzenlendi.

Törene Devlet eski bakanlarından Hasan Gemici, Koray Aydın ve Yaşar Okuyan da katıldı. Daha sonra protokol ve depremzedeler, deprem resim sergisinin açılışını yaparak gezdi. Deprem resimlerini inceleyen bakanlar daha sonra sahilde bulunan Deprem Anıtı'na çelenk koydu. Çelenkten sonra bir grup depremzede ellerinde meşalelerle yürüdü. Meşaleli yürüyüş deprem anıtının önünde son buldu.

Gölcük'teki depremin 9'uncu yıl dönümü anma programı gece saat 00.03'te anma ateşinin yakılması ile son bulacak.

Kaynak: CHA