16 Yıldır Bahçesinde Yetiştirdiği Organik Meyve ve Sebzelerle Besleniyor
Haberler » Güncel » Haber

16 Yıldır Bahçesinde Yetiştirdiği Organik Meyve ve Sebzelerle Besleniyor

Konya'nın Akşehir İlçesinde 16 Yıldır Organik Tarım Yapan 56 Yaşındaki Necati Uz'un Bahçesi Görenleri Şaşırtıyor. Başta Tropik Meyveler Olarak Bilinen Pepino, Kudret Narı ve Kivi Olmak Üzere Birçok Meyve ve Sebzeyi Organik Olarak Yetiştiren Uz, Dışardan Meyve ve Sebze Almadan Kendi Ürettikleriyle Besleniyor.

16 Yıldır Bahçesinde Yetiştirdiği Organik Meyve ve Sebzelerle Besleniyor

Konya'nın Akşehir ilçesinde 16 yıldır organik tarım yapan 56 yaşındaki Necati Uz'un bahçesi görenleri şaşırtıyor. Başta tropik meyveler olarak bilinen pepino, kudret narı ve kivi olmak üzere birçok meyve ve sebzeyi organik olarak yetiştiren Uz, dışardan meyve ve sebze almadan kendi ürettikleriyle besleniyor.

Almanya'da uzun süre çalışan Uz, emekli olduktan sonra Akşehir'de Kileci Mahallesi Fidanlık Sokak'ta bulunan evine döndü. Buradaki bin 380 metrekarelik bahçesinde organik meyve ve bitkiler yetiştiren Uz, 16 yılın birikimi sonucunda bahçesini tamamen organik bitkilerle donattı. Necati Uz, bahçesinde yetiştirdiği organik ürünler sayesinde dışarıdan hiçbir yiyecek almadığını dile getirdi. Çoğu bitkiyi yabancı ülkelerden getirtip, yetiştirdiğini belirten Necati Uz'un bahçesinde pepino, bir çok derde deva olarak bilenen kudret narı, kivi, Brüksel lahanası, sivri lahana, siyah incir, cennet hurması, zencefil, kereviz, çilek, yeni dünya da bulunuyor.

Önceki yıllarda Akşehir'de düzenlenen en güzel balkon ve bahçe yarışmalarında defalarca birinci olduğunu söyleyen Uz, bunların yanı sıra dağdan toplamış olduğu civan perçemi, kantaron, altın otu gibi bitkileri toplayarak çaylarını kullandığını dile getirdi. Organik tarımın önemine de değinen Necati Uz, "Tüm ihtiyacımı bahçemden karşılıyorum. Böylece hem sağlıklı beslenmiş oluyorum, hem de bitkilerin kurularını dahi atmayarak onları ince ince kıyıyorum. Çürümelerini sağladıktan sonra bitki kalıntılarını bir elekten geçiriyorum. Elde ettiğim toprağı da tekrar bitkilerime gübre ve toprak olarak kullanıyorum" dedi.

Bahçesindeki şimşir ağaçlarına, koltuk, at ve panda figürleri veren Necati Uz, bahçesinde bulunan bin bir çeşit çiçek ile de süslemeye verdiği önemi gösteriyor. Kendisinin oluşturduğu su havuzunda ise nilüfer, su lalesi de yetiştiren Necati Uz, havuzdaki suyu sürekli değiştirerek su sirkülasyonunu sağladığını ve böylece 4-5 hafta boyunca açan nilüfer çiçeklerinin 3 -4 hafta fazla çiçek açtığını belirtti. Tüm vaktini, gramofon çiçeği, Japon gülü gibi birçok bitki çeşidinin bulunduğu bahçesinde geçirdiğini söyleyen Necati Uz, bahçesindeki her şeyde büyük emeği olduğunu anlatıyor. Uz, maddi anlamda hiçbir yerden destek almadığını söylüyor.

Bulunduğu bölgedeki yaban hayatıyla da yakından ilgilenen doğa tutkunu, avcılar tarafından yaralanan bir şahine sahip çıkmış. Uz, yaralı şahinin bir gözünün avcılar tarafından kör edildiğini ancak şu anda durumunun iyi olduğunu belirtiyor. Önceki yıllarda bahçesinde deve kuşu da beslediğini ifade eden Uz, daha sonra şikayet üzerine deve kuşlarını satmak zorunda kaldığını belirtti. Organik tarım ile toprak, su kaynaklarının yanı sıra havanın ve çevrenin kirletilmediğini söyleyen Uz, çevre, insan ve hayvan sağlığını korumak için organik tarıma gereken ilginin gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (CİHAN)