"16 Haziran Hareketi" SHP'ye Katılıyor

"16 Haziran Hareketi" SHP'ye Katılıyor

Aralarında Sarp Kuray, Eşber Yağmurdereli, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Ömer Gürcan Gibi İsimlerin Bulunduğu "16 Haziran Hareketi" Üyeleri Yeniden Bir Araya Gelerek, SHP'ye Katılma Kararı Aldılar.

Aralarında Sarp Kuray, Eşber Yağmurdereli, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Ömer Gürcan gibi isimlerin bulunduğu "16 Haziran Hareketi" üyeleri yeniden bir araya gelerek Sosyal Demokratik Halk Partisi (SHP)'ye katılıyor.

1980'li yıllardaki "16 Haziran Hareketi"nin öncülerinden Sarp Kuray ANKA'ya yaptığı açıklamada, 16 Haziran'ın eski bir hikaye olduğunu ve artık bittiğini söyledi. Kuray, 1968 ve 1978'lerdeki devrimcilerden oluşan, kalabalık bir grubun yarın düzenlenecek törenle SHP'ye katılacağını dile getirdi.

16 Haziran Hareketi'nde Avukat Oğuz Tekin, Prof.Dr. Şener Üşümezsoy, Eşber Yağmurdereli, Ömer Gürcan, Zihni Çetiner gibi yüzlerce ismin bulunduğu ifade eden Kuray, "Katılmasını beklediklerimiz de var. Daha önce bir öncü grubumuz katılım yaptı. Biz bunu SHP'lileşme anlamında almıyoruz. Farklılıklarımızı koruyarak, bir güç birliği olarak alıyoruz ve bu konuda devrimcilere, bu anlamda kucak açacak tek yer olduğu için SHP'yi tercih ettik" diye konuştu.

Kuray, CHP'nin durumunun ortada olduğunu vurgulayarak, bu tür bir olayın CHP'de olamayacağını bildirdi. SHP'yle karşılıklı görüşmelerde, farklılıklarını koruyarak, mevzilenme ve devrimci birikimlerinin temsil hakkı konusundaki tüm konuşmaların olumlu bir sonuca ulaştığına işarete eden Kuray, "Şu an Ortadoğu'daki durum belli, Türkiye'nin içindeki durum belli, cumhuriyet kazanımlarının durumu belli, bu, artık sadece solun yükleneceği bir durumun ötesine geçti" dedi.

Kuray, tahkimatlarını geriye çekerek ve daha halk cephesi gibi bir işin oluşturulması anlamında en uygun adres olarak SHP'yi gördüklerini belirterek, Türkiye'ye dair projeleri olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, Kürt meselesinde bir çatışmaya doğru itildiğini söyleyen Kuray, Türkiye'nin yoksullaştığını, tarım politikaları ve diğer uygulanan sosyo-ekonomik politikaların ise ortada olduğunu dile getirdi. Kuray, bu sorunları, devrimci perspektifle, Türkiye halkına sunmaya çalışacaklarını ifade ederek, "Birinci amacımız soldaki dağınıklığı burada bir çatı altında toparlayabilmektir. Artık geçmişin tekrarını yapmak istemeyenleri, kendi tükettiklerini iyi bilen bilinçli arkadaşları burada toparlama konusunda bir amacımız var" diye konuştu.

Bütün sınıf tabakalarını kucaklayan ve Türkiye gündemine dayatılmış olan makro meseleler noktasında ortak programlar oluşturmaya çalışacaklarını bildiren Kuray, Türkiye devrimci hareketinin 68'den beri neyi tükettiği ve hangi birikimi arkasına aldığını bilincinde olduğunu vurguladı. Kuray, bir çalışma yaparak, tek başına bir çıkışın Türkiye'deki şuan var olan problemleri toparlama anlamında yeterli olmayacağı görüşüne vardıklarını dile getirerek, daha geniş bir cepheyle olaylara yaklaşmak gerektiğini ve bu temelden hareketle, devrimci kişiliği ve temsili kaybetmeden SHP'de mevzilenmeyi uygun bulduklarını kaydetti.(ANKA)

(DG/ZG)