15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Sakarya, Bartın, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Karabük'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında yürüyüş düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Sakarya, Bartın, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Karabük'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Sakarya'da Atatürk Stadyumu önünde başlayan yürüyüş, Çark Caddesi üzerinden Atatürk Bulvarı'nda devam etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyen vatandaşlar, "Vatan sağolsun, şehadet yol olsun", "Bir ölür bin diriliriz", "Vatan, Kur'an kutsaldır", "Kahpe FETÖ", "FETÖ küresel ihanet çetesi" ve "Ne AB ne BM illa İslam birliği" yazılı dövizler taşıyarak FETÖ aleyhine sloganlar attı.

Yürüyüşte, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ABD bayrağı renklerine sarılı maskotunun boynuna "FETÖ'nün yeni ceketi sahiplerinden" yazılı döviz asıldı.

Daha sonra Demokrasi Meydanı'na gelen vatandaşlar, burada demokrasi nöbetine başladı.

Yürüyüşe, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, İl Jandarma Komutanı Emin Dursun, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Başkanı Mahmut Kösemusul, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile binlerce vatandaş katıldı.

- Bartın

Bartın'da, birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği yürüyüş dolayısıyla vatandaşlar şehitlikte bir araya geldi.

Bartın Valisi Nusret Dirim, Belediye Başkanı Cemal Akın, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Arslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı yürüyüş, şehitlikte Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle başladı.

Dev Türk bayrağının da taşındığı yürüyüşte, "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Vatan sana canım feda", "Ne mutlu Türküm diyene" şeklinde sloganlar atan vatandaşlar, yaklaşık 3 kilometre yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi.

Yoldan geçen araçlar da kornalarıyla yürüyüşe katılanlara destek verdi.

- Bolu

Bolu'da toplanan binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları, üzerinde Türk bayrağı olan tişörtleri ve meşalelerle İzzet Baysal Caddesi'nden Demokrasi Meydanı'na yürüdü.

Yürüyüşe, ellerinde Türk bayrağı bulunan çok sayıda Irak ve Suriyelilerin de katıldığı görüldü.

Vatandaşlar yürüyüş esnasında "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene" ve "Vatan sana canım feda" şeklinde sloganlar attı.

Demokrasi Meydanı'na ulaşan binlerce kişi, burada saygı duruşunda bulundu.

İstiklal Marşı'nın ardından Kur'an-ı Kerim okundu. Anma programı 15 Temmuz isimli sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Yürüyüşe, Bolu Valisi Aydın Baruş, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Kurmay Albay Muammer Alper, AK Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Düzce

Düzce'de Cedidiye Meydanı'ndan başlayan yürüyüş, Düzce Belediyesi mehteran ekibinin söylediği Mehter Marşları eşliğinde İstanbul Caddesi üzerinden Anıtpark Meydanı'na kadar devam etti.

Gençlerin ellerindeki 100 metrelik Türk Bayrağı eşliğinde yürüyen vatandaşlar, "Vatan sağolsun, şehadet yol olsun", "Bir ölür bin diriliriz", "Vatan, Kur'an kutsaldır", "Alçak FETÖ" yazılı dövizler taşıyarak tekbir getirdi.

Alana ulaşan kalabalık, burada demokrasi nöbetine başladı.

Yürüyüşe, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün, Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İl Jandarma Komutanı Albay Özdemir, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, siyasi partilerin il başkanları, STK temsilcileri, FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit düşen Özel Harekat Şube Müdürü Ufuk Baysan'ın ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Zonguldak

Zonguldak'ta, İstasyon Caddesi'nde başlayan yürüyüşte vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla "Bir ölür bin diriliriz", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Vatan sana canım feda" şeklinde sloganlar attı.

Mehter takımı eşliğinde yaklaşık 2 kilometre yürüyen vatandaşlar, daha sonra kent merkezindeki Madenci Anıtı önüne toplandı.

Bu arada Irak uyruklu bir grup, "15 Temmuz şehitlerimizi Allah rahmet eylesin" yazılı dövizle yürüyüşe katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunmasının ve şehitler için dua edilmesinin ardından sinevizyon gösterisi ile devam programda vatandaşlar demokrasi nöbetine başladı.

Yürüyüşe, Vali Ahmet Çınar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Haluk Selvi, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Karabük

Karabük'te Şirinevler Mahallesi'nde bir araya gelen binlerce kişi ellerinde Türk bayrakları, üzerilerinde darbe girişimi sırasında şehit olanların fotoğraflarının basılı olduğu önlükler ve çeşitli pankartlarla Kent Meydanı'na kadar yürüdü.

"Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Ne mutlu Türküm diyene" sloganlarının atıldığı yürüyüşe, Karabük Valisi Kemal Çeber, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Jandarma Komutanı Albay Cihan Ulukaya ve Karabük Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Vali Çeber'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra vatandaşlar demokrasi nöbetine başladı.