15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vergili, mesajında, 15 Temmuz'un önemli bir destan oluğunu belirtti.

Türk milletinin cesaretiyle 15 Temmuz günü hainlerin tuzaklarının yerle bir olduğunu ifade eden Vergili, şunları kaydetti:

"2016 yılının 15 Temmuz akşamında yapılan hain darbe girişiminin ülkemizde temeli sağlam olan ekonomik tedbirler sonucu büyük zararlara uğramadan kısa sürede atlatıldı. Şimdi birlik, bütünlük ve beraber olma günüdür. Bizlere düşen görev ise şehitlerimizin miraslarına sahip çıkmak ve bundan sonraki nesillere emanetlerini aktarmaktır. Demokrasi tarihimize vurulmak istenen darbe, milletin üstün iradesiyle demokrasi zaferine dönüşmüştür. 15 Temmuz gecesi tarihimizin kırılma noktalarından biridir.

O gece, demokrasiyle cuntanın, bağımsızlıkla sömürü düzeninin, millet ile küresel teröristlerin göğüs göğüse çarpıştığı gecedir. Nitekim bu mücadeleden demokrasi, bağımsızlık ve millet galip çıkmıştır. Şüphesiz 15 Temmuz gecesi milletin zaferidir. Şundan eminiz ki, tarih kaynakları o gece gözünü kırpmadan ölüme yürüyen 248 şehidimizi, 2 bin 196 gazimizi ve aziz milletimizi nesilden nesile aktaracak, 15 Temmuz'un kahramanları asla unutulmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerimle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan müdafaasında şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimize, 15 Temmuz kalkışmasında hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine, tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimi yineliyor, gazilerimize en derin şükranlarımı sunuyorum. Rabbim bizleri her türlü bela ve düşmanca muamelelerden korusun. Kardeşliğimiz, milli ruh ve dayanışmamız daim olsun."

KBÜ Rektörü Polat

KBÜ Prof. Dr. Refik Polat da 15 Temmuz'un Türkiye ve tüm mazlum milletler için bir milat olduğuna inandıklarını ifade etti.

O gece ordu içerisinde yapılanan FETÖ ve işbirlikçilerinin Cumhurbaşkanına, hükümete, meclise ve millete karşı haince bir kalkışma içerisine girdiğini aktaran Polat, şu değerlendirmede bulundu:

"Milletin meclisine ve bizatihi milletin kendisine uçaklardan, helikopterden ve tanklardan ateş açma alçaklığını göstererek bir gecede 249 şehit ve binlerce yaralıya sebep olmuşlardır. Cumhurbaşkanı liderliğinde milletimiz büyük bir cesaret örneği göstererek yapılan saldırılara karşı koymuş ve tarihte benzerine az rastlanacak bir kahramanlık göstermiştir. 15 Temmuz'da tüm dünya, Türk milletinin vatanına, namusuna, bayrağına ve liderine nasıl sahip çıktığını, bu değerler için canını nasıl hiçe saydığını görmüştür.

Bizi böyle bir badireden kurtaran yüce Rabbimize hamd ediyorum. 15 Temmuz gecesi vatanına ve kutsal değerlerine darbe yapmak isteyen hainlere karşı sokaklara çıkan, canı pahasına vatanına sahip çıkarak göğsünü tanklara ve mermilere siper eden yüce milletimize tekrar şükranlarımı sunuyorum.

Şehitlerimizin ruhaniyetinin birliğimize, dirliğimize vesile olmasını temenni ediyorum. Bu ve benzer ihanetleri ve saldırıları planlayan, uygulayan tüm şer odakları ve onların maşalarını lanetliyor, başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimize bir kez daha yüce Allah'tan rahmet, gazilerimize de sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum."

AK Parti Karabük İl Başkanı Timurçin Saylar da bir gecede ihaneti ve zaferi gördüklerini, bu kurtuluş gününün yıl dönümünde darbe girişiminde bulunan hain FETÖ'cüleri ve teröre destek verenleri bir kez daha şiddetle ve nefretle lanetlediklerini kaydetti.

15 Temmuz'un, Türk milletinin yeniden dirilişinin adı ve Türk tarihindeki çok önemli dönemeçlerden birisi olduğunu işaret eden Saylar, şu ifadelere yer verdi:

"Milli birlik, beraberlik ve bağımsızlığımızı ortadan kaldırmayı hedefleyen menfur silahlı darbe teşebbüsü, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayeti, hükümetimizin kararlı tutumu ve en önemlisi milletimizin devletine ve demokratik iradesine sahip çıkmasıyla bertaraf edilmiştir. O gece ve o geceden sonraki bir ayda ayağa kalkan Türk milleti herkese, dostuna düşmanına nasıl bir millet olduğunu göstermiştir. Bu millet bu dirayeti tarih boyunca göstermiş ve göstermeye de Allah'ın izniyle devam edecektir.

O gece teşkilatlarımız ile birlikte parti binamızdan vatandaşlarımıza seslendik. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile meydanlara inerek sabaha kadar Kent Meydanı'nda demokrasi nöbetlerimizin ilk günü olan sabahı bekledik. Karabük halkı o gün ve sonraki günlerde dirayetini göstererek millet olma birlik ve beraberlik içerisinde olma duygusunun en güzel örneğini göstermiştir.

Karabüklü kardeşlerimiz o gece, hainlere fırsat vermeden çoluk çocuk demeden meydanlara inerek; ülkesinin, devletinin, milletinin yanında olduğunu gösterdi. Karabüklü kardeşlerimize de göstermiş oldukları bu özverili davranışları için tekrar teşekkür ederim.

15 Temmuz gecesi vatanı, milleti için şehit olan bütün kardeşlerimi rahmetle anıyorum. Gazilerimize, hayırlı uzun ömürler diliyorum. 15 Temmuz şehitlerimiz asla ve asla bu millet tarafından unutulmayacak, unutturulmayacak. Çünkü 15 Temmuz Türkiye'nin ikinci kurtuluş mücadelesinin adıdır.

Dün tarihinde hiçbir millete nasip olmayan büyük bir kahramanlık destanını bu yiğitlerimiz yazdı. Başkomutanına, hükumetine, bayrağına sahip çıktı. Karşılarında tanklar, toplar, uçaklar vardı, ağır silahlar vardı. Onların nesi vardı, Allah'ı, imanı, inancı vardı ve elinde de ay yıldızlı bayrağı vardı.

Onun için onların hatırasını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmak bizim en asli görevimizdir. 15 Temmuz gecesi gördük ki Devletin asıl sahibi millettir, Türkiye'yi kurtaracak yegane güç de milletin kendisidir. Tekrar tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Son olarak da diyorum ki zalimler için yaşasın cehennem."