15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Sakarya, Kocaeli, Karabük, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce'deki sivil toplum kuruluşları, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla eş zamanlı ortak basın açıklamasında bulundu.

Sakarya, Kocaeli, Karabük, Zonguldak, Bartın, Bolu ve Düzce'deki sivil toplum kuruluşları, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla eş zamanlı ortak basın açıklamasında bulundu.

Kentlerdeki iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin okuduğu basın açıklamasında, 15 Temmuz'un, darbenin ötesinde bir işgal girişimi olduğu, milletin cesareti ve feraseti ile bu belanın ve fitnenin durdurulduğu vurgulandı.

"Milletimiz, demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu. Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz." denilen açıklamada, 15 Temmuz'da Türkiye'nin, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla verdiği ifade edildi.

Açıklamada, bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadelenin her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmesi gerektiği ifade edilerek, yargı kurumlarının, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı verip, milletin vicdanını rahatlatması talep edildi.

"Ayağımızdaki prangayı çözdük"

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından, ülke açısından zorlu bir süreç yaşandığı ve ekonominin bu saldırıdan olumsuz etkilendiği işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

"Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5'lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk 6 ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki Türkiye, dünyanın en zor stres testinden başarıyla çıkmıştır. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık."

Türk milletinin darbeye karşı durarak, "Türkiye Cumhuriyeti devletini, milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez" mesajı verdiğine dikkati çekilen açıklamada, "Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir." denildi.

Açıklamada ayrıca, "Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız." ifadelerine yer verildi.

Basın açıklamalarına, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), HAK-İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) söz konusunu şehirlerdeki başkan ve temsilcileri katıldı.