15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, "Burada Valiliği işgal etmişler.

Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, "Burada Valiliği işgal etmişler. Tavandaki kurşun izlerini gördüm. Göğsünü siper eden Sakaryalıların önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Demokrasi meydanında etkinlik düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Sakarya Valisi Balkanlıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Sakarya'ya yeni atandığını ve bu kentte çalışacak olmanın bahtiyarlığını yaşadığını söyledi.

Darbe girişimi gecesi görev yeri olan Ordu'da Sakarya'daki kadar büyük sıkıntılar yaşanmadığını ifade eden Balkanlıoğlu, "Burada Valiliği işgal etmişler. Tavandaki kurşun izlerini gördüm. Göğsünü siper eden Sakaryalıların önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

Hain darbecilerin Cumhurbaşkanı ve Başkomutanın cesaretini, milletin basiretini hesaplayamadığını dile getiren Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

"Zannettiler ki tankla, silahla, topla bu milletin önüne geçersek herkes kaçacak delik arar, evine girer biz de rahatlıkla milletin milli iradesiyle seçmiş oldukları insanları alarak gasp ederiz ancak Allah'ın başka bir planı vardı. Milletimize büyük bir cesaret verdi. Tankların önüne yattılar. Silahların önüne göğsünü siper ettiler ve hepsi kaçacak delik aradı ama kaçamadılar her biri layık oldukları yere gitti. Allah'ın izniyle bu millet Kurtuluş Savaşı'nda, Çanakkale'de nasıl büyük bir zafer kazanmışsa, zamanın süper güçlerini nasıl al aşağı etmişse bunu da böyle yapar. Ancak üzücü olan, bizi yürekten yaralayan şu, fakir milletin 40 yılını çaldı bu insanlar. Fakir ve zeki çocukları aldılar beyinlerini yıkadılar ve millete sebep oldular. Bu çocukları okutup iyi makamlara getirdiler fakat beyinlerini yıkayarak bu gücümüzü dış güçlere peşkeş çektiler ama Gayretullah'a dokundu, onların maskeleri düştü. Allah hakkımızda hayırlısını versin."

Balkanlıoğlu, Sakarya'nın kalkınması, gelişmesi ve çok daha güzel günlere kavuşması için çalışacaklarını vurgulayarak, "Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Bir daha böyle acıları kimseye yaşatmasın. Bu vesileyle tüm şehitlerimize, özellikle 15 Temmuz'da tanklara göğsünü siper eden, tankın altına yatan şehitlerimize, gazilerimize bir kez daha minnet ve şükranlarımı arz ediyorum." diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da bundan bir yıl önce içeride yuvalanmış hainlerin, memleketi bölmek, seçilmiş hükümeti devirmek ve ülkeyi satmak için harekete geçtiğini söyledi.

Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Sakaryalıların bu katillere, alçaklara geçit vermediğini belirten Toçoğlu, şunları kaydetti:

"Bu meydanda tam bir ay beraberce ülkemizi satmaya kalkışan bu alçaklara, hainlere karşı beraberce direndik. Bin yıldır millet olarak, Sakarya olarak ayaktayız ve biz buradayız. Ülkemizi bölmeye, seçilmiş hükümetimizi devirmeye kalkan hainler, alçaklar nerede? Kimisi Amerika'da, Avrupa'da ve Almanya'da ihanetlerine devam ederken kimisi de yaptıklarının hesabını vermekle meşgul. Millet olarak geçit vermediğimiz bu hain darbe girişimine karşı onun yıl dönümünde tekrar dimdik ayakta olduğumuzu ve ülkemize, milletimize, seçilmişlerimize yapılacak en küçük bir harekette herkesin karşısına dikileceğimizi, direneceğimizi bir kez daha gösteriyoruz. Allah sizden razı olsun."

Toçoğlu, 5 gün boyunca Demokrasi meydanında çeşitli etkinliklerle 15 Temmuz'un anılacağını aktardı.

AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu ve AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç'ın da birer konuşma yaptığı etkinlikte sahneye çıkan protokol üyeleri ve gaziler vatandaşları selamladı.

Etkinlik, Şair İbrahim Sadri'nin okuduğu şiirlerle sona erdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title