15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Advertisement

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Bitlis merkez ve ilçelerinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Bitlis merkez ve ilçelerinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla program düzenlendi.

Bitlis Türk bayraklarıyla donatılan Ulu Cami Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Ellerindeki Türk bayraklarıyla çok sayıda vatandaşın katıldığı programda, Kur'an-ı Kerim tilaveti, şiir ve ilahiler okundu.

Daha sonra darbe günü çekilen görüntüler ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da katıldığı programın canlı yayınla vatandaşlara izletildi.

Programda konuşan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, 15 Temmuz'un unutulmaması ve unutturulmaması gerekiğini belirterek, şöyle konuştu:

"15 Temmuz akşamı bir şarlatanın, bir meczubun ve bir vatan haininin talimatlarını alarak, bu milletin üzerine tanklarla gittiler, bombalar yağdırdılar. Bu milletin üzerine uçaklarıyla bomba yağdıranların o gece hesaba katmadığı bir şey vardı. O gece adeta sel olup sokaklara ve caddelere dökülenler, göğüslerini tanklara ve kurşunlara siper etti. 251 şehit, 2 bin 200'ün üzerinde gazimiz oldu ama Allah'a şükürler olsun ezanımızı da susturmadık, bayrağımızı da indirmedik, bu memleketimizi de böldürmedik."

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ise 15 Temmuz'un darbe değil, Türkiye'yi işgal girişimi olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Irak ve Suriye gibi işgal edip, bizi parçalara bölüp ve birilerine peşkeş çekme girişimiydi. Elhamdülillah bu millet buna fırsat vermedi ve vermeyecek. Bunlar hiçbir zaman Türkiye'de bitmeyecek Seyit Onbaşı'ları düşünemediler. Seyit Onbaşı'nın torunlarını ve işgalin girişiminin seyrini değiştiren Ömer Halisdemirler gibi yiğitleri bu millet yetiştirmeye devam edecek. Dolayısıyla rabbim bir daha bizlere o günleri yaşatmasın. Ama inanıyorum ki bir daha bu gibi girişimde bulunmak isteyenler hiç unutmasınlar ki 251 değil, karşılarında 81 milyon şehit olmaya hazır kahramanı bulacaklar. 81 milyon kahraman Ömer Halisdemirleri görecekler. Allah şehitlerimize rahmet etsin. Şehitlerimizin gerçek ailesi olan 81 milyon Türkiye'nin başı sağ olsun, gazilerimize de rabbim hayırlı ve sağlıklı uzun ömür versin."

Bitlis Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Demir, Vali Yardımcıları Tolga Polat ve Tekin Erdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Ercan Ceylan, Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, AK Parti İl Başkanı Nesrullah Tanglay, Vali İsmail Ustaoğlu'nun eşi Şenay Ustaoğlu ile çok sayıda vatandaşın katıldığı program, selaların okunmasıyla sona erdi.

Tatvan ilçesinde Yaşam Alışveriş Merkezi önünde düzenlenen programa Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan ve Belediye Başkanı Fettah Aksoy birer konuşma yaptı.

Darbe girişiminde İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde şehit olan Bitlisli Mehmet Ali Kılıç'ın babası Abdullah Kılıç da programa katılan vatandaşlara o gece yaşananları anlattı.

Hizan, Güroymak, Ahlat, Adilcevaz ve Mutki ilçelerinde de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

?

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title