14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi Endokrin Uzmanı Dr. Arif Bayram Hacıhasanoğlu, Türkiye'deki Diyabet Hastası Sayısının 2025 Yılında 4 Milyon 551 Bin Kişiye Ulaşacağının Tahmin Edildiğini Söyledi.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi Endokrin Uzmanı Dr. Arif Bayram Hacıhasanoğlu, Türkiye'deki diyabet hastası sayısının 2025 yılında 4 milyon 551 bin kişiye ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

'14 Kasım Dünya Diyabet Günü' münasebetiyle Amasya Diyabet Yaşam Derneği ve Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde diyabet hastaları ve vatandaşlara diyabet yaşam eğitim semineri verildi. Atatürk Kültür Merkezi salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi Endokrin Uzmanı Dr. Arif Bayram Hacıhasanoğlu, diyabetin insülin sekresyonunda veya insülin etkisindeki bozukluğa bağlı olarak oluşan kan şekeri yüksekliği ile karakterize karbonhidrat, lipid ve protein

metabolizmasında bozukluklar ile seyreden bir grup metabolik hastalık olduğunu belirtti.

Diyabet hastalığının 4 tip tanımının bulunduğunu söyleyen Uzm. Dr. Arif Bayram Hacıhasanoğlu, önemli olan 1. tip diyabetin çocuk ve gençlerde görüldüğünü, ani başladığını ve mutlak insülin eksikliğinden oluştuğunu ifade ederek, 2. tip diyabetin ise daha ileri yaşlarda başlayıp ağır seyrettiğini, genelde kilolu insanlarda görüldüğünü ve kısmi insülin eksikliğinden ortaya çıktığını söyledi. 1997 yılında dünya genelinde 124 milyon olan diyabet hastalarının sayısının 2010 yılında 221 milyona ulaşacağının

hesaplandığını açıklayan Uzm. Dr. Hacıhasanoğlu, "1998 yılında 64 milyon 400 bin nüfuslu Türkiye'de 1 milyon 991 bin diyabet hastası varken, bu rakam 2000 yılında 2 milyon 217 bin kişiye yükseldi. 2025 yılında ise bu rakamın 4 milyon 551 bin kişiye yükselmesi tahmin ediliyor" dedi.

Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşların ücretsiz olarak kan şekerlerinin ölçüldüğü seminerde 45 yaş ve üzeri olmak, şişman olmak, fiziksel aktivite azlığı, birinci derecede akrabalarda şeker hastası bulunması ve hipertansiyonu bulunan kişilerin diyabet hastası olma riskinin bulunduğunu söyleyen Dr. Hacıhasanoğlu'ndan sonra Uzm. Dr. Davut Özbay da diyabet hastalarına hastalığın göz üzerindeki etkilerini ve yapılması gerekenlerin yanı sıra alınması gereken önlemleri de anlattı.

(DY-SA-MEF-Y)