14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri

14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri

Altındağ Belediyesi Ev Sahipliğinde, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri Çerçevesinde Ankara Diyabet Vakfı ve Aldivak Tarafından Düzenlenen "Diyabeti Resmetmek" Adlı Resim ve Fotoğraf Sergisi Büyük İlgi Topladı.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri

Altındağ Belediyesi ev sahipliğinde, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinlikleri çerçevesinde Ankara Diyabet Vakfı ve ALDİVAK tarafından düzenlenen "Diyabeti resmetmek" adlı resim ve fotoğraf sergisi büyük ilgi topladı.

Halkı diyabete karşı duyarlı hale getirmek amacıyla 30 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen serginin açılışını Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki yaparken, etkinliğe eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Anadolu Lions Diyabet Vakfı (ALDİVAK) Başkanı Tülin Koçoğlu, Ankara Diyabet Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Bayram, Dernek Temsilcisi Dr. Sevgi Biçer, Altındağ meclis üyeleri ve Ankara Numune Hastanesi çalışanları ile çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide ressam Sezai Kara ve Sema Efe'nin

yağlıboya tabloları ile fotoğraf sanatçıları Birol Öktensoy, Pınar Aslan, Pınar Kızılkaya ve Taylan Özgür Efe'nin birbirinden çarpıcı eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında konuşan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağ Sanat Galerisi'nin açılmasından bu yana sanatseverler ve sanatçılar arasında yoğun ilgi gördüğünü belirterek, "Pek çok uluslararası sergiye ev sahipliği yapan mekanımız yeni sezona da anlamlı bir sergiyle başladı" dedi. Fiziksel olarak Altındağ Sanat Galerisi'nin istedikleri seviyeye gelmediğini söyleyen Başkan Tiryaki, yeni bir sanat galerisinin de müjdesini verdi. Yeni galerinin Başkent'in merkezi bir noktasında tarihi bir

yapı içinde açılacağını ifade eden Başkan Tiryaki, önümüzdeki dönemde Altındağ ile sanatı buluşturmak için yatırımlara ve projelere devam edeceklerini kaydetti.

Daha sonra söz alan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Altındağ Belediyesi'ne gerçekleştirdiği kültür projeleri için teşekkür ederken, Altındağ Sanat Galerisi'ni daha önce de ziyaret etme imkanı bulduğunu, galerinin Ankara'da sanat ile sanatseverleri buluşturan en işlek mekanlarından biri olduğunu vurguladı.

ALDİVAK Başkanı Tülin Koçoğlu da diyabet hastalığının halk arasında dikkate alınmadığına dikkat çekti. Diyabet hastalığının özellikle gözlere zarar verdiğini belirten Koçoğlu, vakıf olarak diyabet hastası çocuklar ile yakından ilgilendiklerini söyledi. Çocukları ve aileleri diyabet, beslenme ve spor yapma konusunda eğitmek amacıyla pek çok kamp düzenlediklerini kaydeden Tülin Koçoğlu, 14 Kasım öncesinde diyabetli çocuklardan oluşan voleybol takımlarının Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda bir gösteri maçı

düzenleyeceklerini de ifade etti.

Ankara Diyabet Vakfı Temsilcisi Dr. Sevgin Biçer de halkın diyabet hastalığına karşı duyarlı olması için ay boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapacaklarını belirterek "Gözlerden, kalbe, böbreklerden, karaciğere kadar pek çok hayati organı etkilen bu hastalığa karşı halkımızı bilinçlendirmek, hastalarımızın ise diyabetle nasıl yaşaması gerektiğini aktarabilmek için böyle güzel etkinliklere ihtiyacımız var" diye konuştu.

(TS-NÇ-Y)