14 Bebekte Daha Enfeksiyon Var
Haberler » Güncel » Haber

14 Bebekte Daha Enfeksiyon Var

Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'ndeki Bebek Ölümlerini İnceleyen Heyet Yeni Doğan Ünitesinde Şu Anda "78 Bebeğin 14 Tanesinde Enfeksiyon Tespit Edilmiş Olup, Tedavileri Devam Etmektedir" Dedi.

14 Bebekte Daha Enfeksiyon Var

Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'ndeki bebek ölümlerini incelemek üzere oluşturulan heyette yer alan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Şefi Prof. Dr. Fahri Ovalı, yeni doğan ünitesinde şu anda 78 bebeğin bulunduğunu söyleyerek "78 bebeğin 14 tanesinde enfeksiyon tespit edilmiş olup, tedavileri devam etmektedir" dedi.

Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'ndeki bebek ölümlerini incelemek amacıyla Sağlık Bakanlığı'nca oluşturulan heyet, incelemelerin ardından düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Heyet adına konuşan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Şefi Prof. Dr. Fahri Ovalı, "bebek ölümlerine neden olan enfeksiyonların hastane enfeksiyonu olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği" yönündeki soruya, "Hastaneden kapılan enfeksiyonların hepsine hastane enfeksiyonu adı verilir. Hastane enfeksiyonları rastgele olarak görülebilen şeylerdir. Önemli olan burada herhangi bir salgının görülüp görülmemesidir" şeklinde cevap verdi.

Şu anda ünitede 78 bebeğin yattığını belirten Prof. Dr. Ovalı, "Servise yeni bebek alınmıyor. 78 bebeğin 14 tanesinde enfeksiyon tespit edilmiş olup, tedavileri devam etmektedir" dedi.

-14 BEBEK İÇİNDE ÖLENLERLE AYNI ENFEKSİYONU TAŞIYANLAR VAR-

Prof. Dr. Ovalı, "hasta olan bebekler ile ölen bebeklerin taşıdığı enfeksiyonların aynı olup olmadığı sorusuna, "Evet. Bir kısmı ölen bebeklerle aynı enfeksiyonu taşıyor. Hepsi değil" şeklinde cevap verdi. Hastanenin ihmali olup olmadığı şeklindeki sorulara ise net bir cevap vermeyen Prof. Dr. Ovalı şunları söyledi:

"Türkiye'nin birçok ilinde yeni doğan hizmetleri konusunda sıkıntılar mevcut. Her yerde bir yetersizlik söz konusu. Ama bu sıkıntılar 5 sene öncesine göre ilerleme kaydetmiş durumda. Dolayısıyla yenidoğan hizmetleri konusunda her ilde, her ünitede sıkıntılar şu anda var. Bu ünite de kapasitesinin üzerinde hasta kabul etmek durumunda kalıyor. Çünkü bu hastaların gidebileceği yer yok. Ama bu çok genel bir sorun. Ancak bunlar tek bir hastada üremiş bakteriler. Yani değişik bakterilerle, değişik zamanlarda, değişik enfeksiyonlar görülebilir. Biz hasta sayısının fazla olduğunu ve göreceli olarak personel azlığını tespit ettik. Hemşire sayısı çok daha önemlidir. Dünya standartlarında en kritik hastaların bakıldığı yoğun bakımlarda bir hemşireye en fazla 1-3 bebek düşmesi gerekirken, burada 4 bebek düşmektedir. Bazen bu 6'ya çıkabilmektedir. Dolayısıyla hemşire ve yardımcı sağlık personeli sayısı kritik öneme sahiptir."

Prof. Dr. Ovalı, "Türkiye'deki 110 civarında yeni doğan uzmanı var. Ancak Türkiye'nin ihtiyacı 600 kişi. Bu rakama ulaşmak epey bir zaman alacak. Acilen yeni doğan uzman sayısının arttırılması gerekiyor" dedi.

78 bebeğin tahliye edilip edilmeyeceği yönündeki soruya ise Prof. Dr. Ovalı, "O konudaki incelemeler devam ediyor. Ancak şu anda öyle bir durum söz konusu değil. Şu anda 122 yatak olmasına rağmen 78 hasta var" dedi. Prof. Dr. Ovalı Türkiye'deki yeni doğan uzmanındaki azlığa da dikkati çekti.

-OCAK 2008 İLE TEMMUZ 2008'DE ENFEKSİYONLAR ARTMIŞ-

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Murat Akova ise, Ocak 2008 ile Temmuz 2008'de Dr. Zekai Tahir Burak Doğumevi'ndeki enfeksiyon oranlarında genel bir artışın söz konusu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Akova, "Bu da muhtemelen çok fazla sayıda hasta gelmesi ve hastaların geri çevrilemesine bağlı. Bu hastalar geldiği zaman nereye gidecekler?" dedi. Prof. Dr. Akova şöyle konuştu:

"Ayrıca standartların altında hemşire sayısı söz konusu. Her biri insan üstü gayretlerle çalışıyorlar. Siz bir hemşireye 6-7 tane bebek verirseniz sonuçta bir takım şeylerin aksaması kaçınılmaz hale gelir. Buradaki en önemli sorun budur. Hasta sayısı ile hemşire sayıları arasında bir uyumsuzluk var. Bir hemşire yüksek riskli 4 bebeğe bakmak zorunda kalıyor. Bu standartlara uygun değil."(ANKA)

(DNZ/ZG)