13 Genç Kızın Ürettikleri Elde Kaldı

13 Genç Kızın Ürettikleri Elde Kaldı

Muş'un Bulanık İlçesi'nde Çalışmak İçin Ailelerini Güçlükle İkna Eden ve Avrupa Birliği'nin Hibe Kredisiyle Tekstil Atölyesi Kuran 13 Genç Kız, Ürettiklerini Satacak Pazar Bulamamaktan Yakındı.

13 Genç Kızın Ürettikleri Elde Kaldı

MUŞ'un Bulanık İlçesi'nde çalışmak için ailelerini güçlükle ikna eden ve Avrupa Birliği'nin hibe kredisiyle tekstil atölyesi kuran 13 genç kız, ürettiklerini satacak pazar bulamamaktan yakındı.

Bulanık Belediyesi'nin yardımıyla AB'den alınan hibe krediyle, 29 tekstil makinesi kuran genç kızlar, kazak, atkı, eldiven gibi trikotaj üretimine başladı. Yaklaşık 4 aydan beri ürettikleri kazak, atkı ve eldivenleri satamadıklarını anlatan ortaklardan Bircan Kizi, yöre halkından destek göremediklerini söyledi. Yöredeki ‘kızlar, kadınlar çalışamaz’ geleneğini bozduklarını anlatan Bircan Kizi, “Bu projeyi hayata geçirmek için önce anne ve babalarımızı ikna etmeye çalıştık. Çok zor oldu ama başardık. Büyük hayaller kurarak üretime geçtik. Ancak işler umduğumuz gibi yürümedi. Ürettiğimizi satamadığımız için zor duruma düştük. Hiçkimse ürünlerimizi satın almıyor. Bölgedeki pazara da açılamıyoruz. Böyle giderse atölyeyi kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

Belediye olarak genç girişimcilere her türlü desteği verdiklerini söyleyen Belediye Başkanı DTP'li Nasır Aras, “Kızlarımızın hayalleri büyük ama imkanları kısıtlı. Bizim de belediye olarak gücümüz belli. Muşlu işadamlarımızın bu anlamda desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Kaynak: DHA