12 Yaşındaki Türk Çocuğu Belediye Başkanı Oldu

12 Yaşındaki Türk Çocuğu Belediye Başkanı Oldu

Hollanda'da Bir İlk Gerçekleşti. Belediye Başkanı ve Yardımcıları Koltuklarını 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda Öğrencilere Teslim Etti. Belediye Yetkilileri Yapılan Etkinliği Şaşkınlık ve Hayranlıkla İzledi. Konu Rotterdam Belediyesi Gündemine Bir Rapor ile Sunulacak.

12 Yaşındaki Türk Çocuğu Belediye Başkanı Oldu

Hollanda'da bir ilk gerçekleşti. Belediye başkanı ve yardımcıları koltuklarını 23 Nisan Çocuk Bayramı'nda öğrencilere teslim etti. Belediye yetkilileri yapılan etkinliği şaşkınlık ve hayranlıkla izledi. Konu Rotterdam Belediyesi gündemine bir rapor ile sunulacak.

Türkiye'de geleneksel olarak her 23 Nisan'da yöneticilerin koltuklarını çocuklara bırakmasının bir ilki de Hollanda da gerçekleşti.

Rotterdam Kralingen Crooswijk Belediyesi'nde gerçekleşen devir teslim töreni, yetkilileri de heyecanlandırdı.

Rotterdam'da başarılı faaliyetleri ile adından sıkça söz ettiren, İnstituut Het Centrum öğrencileri ve öğretmenleri tarafından gerçekleşen programa öğrencilerin velileri de katıldı.

İlkokul öğrencilerinden Maksut Dişli'nin Belediye Başkanı koltuğuna oturması ve Başkan Yardımcıları ile Belediye Meclis üyelerinin belediye toplantı salonunda yerlerini alması ile program başladı.

Geçici Belediye Başkanı Maksut Dişli, Belediye Meclis üyelerine günün ruznamesini okudu.

Belediye yetkilileri, "Böylesi bir programın bizim belediyemizde gerçekleşmesinden gururu duyuyoruz. Rotterdam Belediyesi vatandaşlardan siyasette aktif katılım bekliyor. Bu beklentiyi bu gün çocuklar fazlası ile gerçekleştiriyorlar. Instituut Het Centrum ile kesinlikle tanışmak ve faaliyetlerini belediyeye taşımak gerek. Bu çalışmaları rapor edip yetkililere ulaştıracağız." dedi.

Belediye binasında gerçekleşen toplantıda öğrenciler, "Rotterdam sokakları daha temiz nasıl olur?" konusunu tartıştı. Birbirinden ilginç fikirlerin öne çıktığı tartışma, veliler tarafından da ilgi ile takip edildi.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Eğitim Merkezi Koordinatörü Pedagog Adem Güneş, "Eğitim merkezimizi olarak çocuklarımızın sadece eğitim faaliyetleri ile ilgilenmiyoruz. Aksine onların sosyal faaliyetlerde de aktif katılımcılığını önemsiyoruz. Çünkü sosyal yaşantıya katılım olmadan, sadece eğitim hizmeti sunmak her ne kadar başarı gibi görünse de bizim açımızdan başarısızlıktır. Bu gün burada öğrencilerimizi böylesi bir salonda izlemek ve onların Rotterdam sorunlarına bu kadar duyarlı olduğunu gözlemlemek bizim açımızdan oldukça gurur verici bir tablo." dedi.

Konu ile ilgili düşüncelerini açıklayan veliler, "Eğitim merkezinin bu türlü faaliyetlere çocuklarımızı dahil etmesi bizim açımızdan çok olumlu. Şuan çocuklarımızı izlerken gözlerimiz yaşardı." dedi.

Geçici Belediye Başkanı Maksut Dişli'nin Başkanlığında gerçekleşen oturumda en güzel fikri ortaya Meryem Köksal ortaya koydu. Geçici olarak Belediye Başkanı olan Meryem Köksal programın sonunda Eğitim Merkezi tarafından günün hatırası olarak kupa ile ödüllendirildi.

Kaynak: CHA