12. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali

12. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali

Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel
12. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali

"12.Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali" 45 ülkeden yaklaşık 450 paraşütçünün katılımı ile başladı.

Kenan Gürbüz - Fethiye Ölüdeniz'de düzenlenen,

"12. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali" 45 ülkeden yaklaşık 450 paraşütçünün katılımı ile başladı.

Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, AA muhabirine Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz beldesinde 26-30 Ekim tarihlerinde yapılacak hava oyunlarının, 45 ülkeden 450 yamaç paraşütü pilotu ve akrobasi sporcusunun katılımı ile başladığını söyledi.

Festival süresince tüm atlayışların ücretsiz olacağına dikkati çeken Keramettin Yılmaz, "Festival süresince 5-6 bin yamaç paraşütü pilotu, Babadağ'dan Ölüdeniz'e serbest uçuş yapacak. Türk Hava Kurumunun da festival süresince gösterileri olacak. Daha önce yaptığımız organizasyonlarla Ölüdeniz'in tanıtımını yaptık. Bu nedenle beldemizde bu yıl çok büyük bir organizasyon yapıyoruz ve katılımın yoğun olması bizi çok mutlu etti" dedi.

Festivalin, Fransa'nın ardından dünyanın en iyi ikinci hava oyunları olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Ülkemizi yurt dışında tanıtan önemli fotoğrafların başında Ölüdeniz geliyor. Türkiye'yi dünyaya tanıtan en önemli aksesuar ve fotoğraf ise yamaç paraşütü. Yamaç paraşütü ve Ölüdeniz artık dünyada da ayrılmaz bir bütün olarak biliniyor. Bin 900 metre yüksekten dünyanın en güzel manzarasına uçuş yapmak, sanırım dünyanın en güzel ve en keyifli duygusu. Bu nedenle dünyanın en önemli atlayış noktalarından biri de artık Babadağ oldu. Bu yıl ayrıca dünyanın pek çok ülkesinden yamaç paraşütü firmaları da tanıtım ve done yapmak için bizimle beraber olacaklar."

-Fethiye'yi dünyaya tanıtacak-

Ölüdeniz Hava Oyunları'nın Türkiye'de olduğu gibi dünyada da yer edindiğini belirten Yılmaz, Türkiye'nin birçok bölgesinden üniversite öğrencilerinin atlayış için beldeye geldiğini anlattı.

Ölüdeniz'de şölen havası yaşandığını ve festivalle birlikte turistik sezonu daha uzun hale getirmek istediklerini vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:

"Festival bu yıl, geçen yıl olduğu gibi kamu kurumları tarafından düzenleniyor. Daha önce Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali, kişiler tarafından düzenleniyordu. Bu yılki festival Muğla Valiliği, Fethiye Kaymakamlığı, Ölüdeniz Belediyesi, Ölüdeniz Çevre Koruma ve Turizm Derneği, Türk Hava Kurumu, Fethiye Ticaret Odası ve Muğla El Sanatları (MELSA) Ölüdeniz Turizmi Geliştirme Kooperatifi tarafından düzenleniyor. Buradaki asıl amacımız, bölgemize gelen turist sayısını daha da artırmak."

Ekim ayının festival için en uygun dönem olduğuna işaret eden Yılmaz, Ölüdeniz'de ekim ayında hava sıcaklığının ortalama 25-30 derece civarında ölçüldüğünü de kaydetti.

-Ödüllü plaj dünyaya tanıtılacak-

Ölüdeniz Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Ümit Ünsal ise 12. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali kapsamında bölgenin doğal güzelliklerinin tanıtılacağına işaret ederek, "Ölüdeniz beldesinde bulunan Belcekız Plajı, Dünya Seyahat Ödülleri (World Travel Awards) tarafından Avrupa'nın en iyi 'Beach Destinasyonu' dalında ödüle layık görüldü" dedi.

Ünsal, dünyanın önde gelen seyahat acentelerinin katılımıyla Antalya'da düzenlenen Dünya Seyahat Ödülleri Avrupa ayağı sonuçlarının bir süre önce açıklandığını hatırlatarek, "Türkiye'den 10 otel ve 4 acentenin ödül aldığı törende Belcekız Plajı, Avrupa'nın en iyisi seçildi. Derneğimizin amacı Ölüdeniz'in tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini ön plana çıkarmak ve çevreye duyarlılığı artırmak" diye konuştu.

-Balondan Ölüdeniz-

Festival etkinlikleri kapsamında Ölüdeniz'e getirilen Türk Hava Kurumu'na

(THK) ait eğitim balonuna turistler ve gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Gazeteciler ve turistler, Ölüdeniz'i balondan görüntülediler.

THK'nın balon pilotlarından Gökhan Uçaroğlu, balonun eğitim amaçlı olarak kullanıldığını anlattı. Bölgede etkili olan rüzgar ve bölgenin doğal özellikleri nedeniyle en fazla 30 metre yüksekliğe çıktıklarına değinen Uçaroğlu, "Turistler ve vatandaşlar balondan Ölüdeniz'i görme şansını yakaladılar" dedi.

-Festival programı-

Ölüdeniz Uluslararası hava oyunları festivali çerçevesinde, dünyanın en önde gelen sporcuları, yamaç paraşütü akrobasi şovları, 45 ülkeden 450 sporcu serbest yamaç paraşütü uçuşları yapacak.

4 gün sürecek festival kapsamında, Türk ve yabancı hava akrobatlarının yapacağı serbest paraşüt atlayışları, kuş adam (birdman) atlayışları, çok alçak irtifalardan yapılan "base-jump" atlayışları, 2 kişilik mikrolightlar ile uçuşları yapılacak.

- MUĞLA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title