12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi Van İl Proje Koordinatörü Olcay Barlas, En Tehlikeli Çalışma Biçimlerinden Biri Olan Tarımdaki Çocuk İşliğinin Sona Erdirilmesine Odaklanacaklarını Söyledi.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü

Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi Projesi Van İl Proje Koordinatörü Olcay Barlas, en tehlikeli çalışma biçimlerinden biri olan tarımdaki çocuk işliğinin sona erdirilmesine odaklanacaklarını söyledi.

Olcay Barlas, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı. Türkiye'de Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması projesi faaliyetleri çerçevesinde Van il proje koordinasyon ofisi tarafından etkinlikler düzenleneceğini belirten Barlas, "Avrupa Birliği (AB) fonu kaynaklarından yararlanılarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) teknik desteğiyle yürütülen projemiz, 26 Kasım 2005 tarihi itibariyle imzalanmış ve uygulamaya konulmuştur. Bu proje ile Sinop, Ordu, Çankırı, Kastamonu, Erzurum, Elazığ ve Van illerinde, mevsimlik tarım işlerinde, sokakta ve sanayide çalışan çocuklarımızın sağlıkları, güvenlikleri ile sosyal gelişmeleri açısından olumsuzluklara yol açan, eğitime devamlarına veya eğitimde başarılarına engel olan işlerden uzak tutmayı amaçlamaktadır. Çalışan çocukların ailelerine de mesleki eğitim verilerek iş bulma imkanları sağlanması hedefleniyor" diye belirtti.

(SER-MET-Y)

12.06.2007 19:31 TSİ