12 Eylül Darbesinin 37. Yılı

12 Eylül Darbesinin 37. Yılı

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 12 Eylül 1980 darbesinin 37. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

12 Eylül Darbesinin 37. Yılı

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, 12 Eylül 1980 darbesinin 37. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Gündoğdu, mesajında, 12 Eylül askeri darbesinin ülkeyi karanlığa sürüklediğini, milleti yıllar boyunca kan emici emperyal güçlerin pençesine attığını ifade etti.

"Milletin refahı için darbe yaptık" yalanının ardına saklanan cuntacı zihniyetin, ülkeyi adeta bir toplama kampına çevirdiğine işaret eden Gündoğdu, "Öyle ki cuntacıların verdiği hukuk dışı emirlerle 650 bin kişi gözaltına alınmış, bir milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde ölmüş, 171 kişi sorgularda ve ceza evindeki işkenceler sonucunda can vermiş, 49 kişi de idam edilmişti. Bunlar resmi kayıtlar altına alınmış veriler. Gerçek rakamlar ve rakamlara yansımayan acılar darbenin karanlık ve vahşi yüzünü gözler önüne seriyor." ifadelerini kullandı.

Yaşları büyütülerek katledilen ülkücüleri de andığını vurgulayan Gündoğdu, şunları kaydetti:

"12 Eylül 1980'de suni olaylarla toplumu kutuplaştırmak suretiyle darbeye zemin hazırlayan üst akıl, içerideki maşaları ile de kanlı planlarını ortaya koymuşlardır. Aynı oyunu farklı sahnelerde sürekli oynayan dış güçlerin son hamlesi 15 Temmuz'da bertaraf edildi. 1960'da ve 1980'de kurulan tuzakların daha büyüğünü 15 Temmuz'da ortaya koyan hainler, aziz milletimizin feraseti ve cesareti ile karanlık amaçlarına ulaşamadılar. Böylece Türkiye'de darbe devri kapanmış oldu. Biz milletimizin üzerinde başka bir güç tanımıyoruz ve gücümüzü milletimizden alıyoruz. Milletimiz kahramanlığını ve vatan sevgisini her şeyin üzerinde tuttuğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdi."

Gündoğdu, darbeleri ve buna alkış tutan zihniyeti kınadığını aktararak, ülkenin bir daha böylesine karanlık dönemlerden geçmemesini diledi.