12 Eylül Askeri Darbesinin 33. Yılı
Haberler » Güncel » 12 Eylül Askeri Darbesinin 33. Yılı - Haber

12 Eylül Askeri Darbesinin 33. Yılı

Beyoğlu'nda toplanan çeşitli siyasi parti, dernek ve kuruluş üyeleri, 12 Eylül askeri darbesini protesto etti

12 Eylül Askeri Darbesinin 33. Yılı

Beyoğlu'nda toplanan çeşitli siyasi parti, dernek ve kuruluş üyeleri, 33. yıl dönümünde 12 Eylül askeri darbesini protesto etti. 

Ellerinde, 12 Eylül darbesinde tutuklanan ve hayatını kaybeden bazı kişilerin fotoğrafları ile üzerinde "Darbesiz toplum, darbesiz demokrasi, darbesiz siyaset için 12 Eylül darbecileri ve sistemi yargılansın", "Savaşa, baskıya karşı özgürlük, düşmanlığa karşı kardeşlik" yazan pankartlarla Lisesi önünde bir araya gelen grup, çeşitli sloganlar attı.  

Grup adına açıklama yapan 78'liler Girişimi Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Bircan, Türkiye'de 12 Eylül darbesi ve darbecileriyle 33 yıldır tam manasıyla hesaplaşılamadığını söyledi. 

Devam eden 12 Eylül yargılamasının sadece Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya üzerinden yürütüldüğünü dile getiren Bircan, "Bu yargılama tümüyle bir siyasi şike durumundadır çünkü bütün bir darbe iki darbeciye indirgenerek sürdürülmektedir. Siyasi irade, tüm darbecileri ve darbe olaylarını yargılamalıdır. Darbe anayasası tamamen ortadan kaldırılmalı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasa yapılmalıdır" diye konuştu. 

Gruptakiler bir süre oturma eylemi yaparken, 12 Eylül darbesi dönemindeki işkencelere dikkati çekmek amacıyla bir skeç sergilendi. 

Protestocu grup, darbe döneminde işkence gören bazı kişilerin yakınlarının konuşmalarının ardından dağıldı.  

Yazar İhsan Eliaçık da eyleme destek verdi. - İstanbul

Kaynak: AA

Manşet

Haberler