İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor - Haberler
Haberi Paylaş
BBC

İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor

BBC - Haberler | Dünya

Times gazetesi, "5 yılda Suriye'de itidal çağrısı yapan 5 karar tasarısını veto eden Putin, BM'yle dalga geçiyor. Esad ve Putin'den birden değişmelerini beklemek saflık olur" diye yazdı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın savaş karşıtlarının Rusya'nın Londra Büyükelçiliği binası önünde protesto gösterisi düzenlemesi gerektiği yönündeki açıklamalarının yankıları sürüyor. Halep'de devam eden hava bombardımanının dün İngiltere'de Avam Kamarası'nda ele alınmasıyla, İngiltere basını konuya geniş yer ayırdı. Johnson'ın gösteri çağrısına Twitter'dan 'Şu ana kadar ne başardınız?' yanıtı verilmesini sayfalarına taşıyan Times gazetesi, "Esad ve Putin'den birden değişmelerini beklemek saflık olur" diye yazdı.

"RUSYA, PARYA ÜLKE OLMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA"

Guardian'da yer alan haber de, Avam Kamarası'ndaki tartışmada söz alan Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın, Rusya'nın Halep'te işlenen savaş suçları nedeniyle soruşturulması gerektiğini ve Rusya'nın parya ülke olma riskiyle karşı karşıya olduğunu söylediği yazılıyor.

Johson'ın ayrıca Londra'daki Rusya Büyükelçiliği önünde gösterileri yapılması çağrısında bulunduğu da kaydediliyor.

JOHNSON'IN ÇAĞRISI

Times ise birinci sayfasındaki haber de, Rusya'nın Johnson'ın Rus Büyükelçiliği önünde gösteriler yapılması çağrısına sert bir yanıt verdiği belirtiliyor.

Gazete, Johnson'ın bu sözlerin söylemesinden dakikalar sonra, Londra'daki Rusya Büyükelçiliği'nin, Twitter'da İngiltere Savunma Bakanlığı'nın hesabını da anarak "Şu ana kadar ne başardınız? Rusya'nın Suriye'deki sicili, binlerce özgürleştirilmiş köy ve binlerce ton insani yardım. İngiltere'nin ki ne?" mesajını paylaştığını yazıyor.

Ayrıca, Johnson'ın gösteriler yapılması talebinin "çok olağandışı" olduğu söyleniyor ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan "Suriye'de Rusya'ya karşı yöneltilen suçlamaları desteleyecek kanıtlar" talep ediliyor.


SURİYE'NİN GUERNICASI

Times, Avam Kamarası'ndaki tartışmada Muhafazakar Milletvekili Andrew Mitchell'ın Halep'teki bombardımanı Picasso'nun tablosuyla ölümsüzleşen 1937'de Guernica'ya yapılan Alman bombardımana benzetmesine atfen, konuyu ele aldığı başyazısına "Suriye'nin Guernicası" başlığını atmış.

"ESAD VE PUTİN SAVAŞ SUÇLARININ PEŞİNE DÜŞMELİ"

Yazıda, "Rusya lideri Vladimir Putin ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın Halep'te katliam yaptıklarını" söyleyen gazete tehlikeli bir uçuşa yasak bölge çare değil, savaş suçları nedeniyle peşlerine düşmek daha iyi" diyor.

Dikkat çeken satırlar şöyle;

"Rejimin silah tercihleri ağır topçu ateş ve helikopterlerden atılan varil bombaları. Daha yüksek irtifadan uçan Rus jetleriyse, misket bombaları, sığınak delen bombalar ve Guernica'da olduğu gibi yangın bombaları atıyor. Bombardıman işinde Putin'in bir kalıbı var. Halep'te müzakere yoluyla alınabilecek bir sonuç yerine tam bir askeri zaferin peşinde. Aynı şeyi 16 yıl önce Çeçenistan'da başarmıştı. Başkent Grozni'deki yıkım İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş bir düzeydeydi. Daha sonra bir başka diktatör, Ramazan Kadirov tarafından yeniden inşa edildi. Kentin geriye kalan savunucuları kaçtı ve en sonunda Irak ve Suriye'deki ölüm tarlalarında görüldüler.

"PUTİN DALGA GEÇİYOR"

"Putin, Halep'te sadece Esad rejimini kurtarmıyor. Dünyaya ve halkına, Rusya'nın prestijinin gerektirdiği durumlarda, kontrolü nasıl ele aldığını hatırlatıyor. Uluslararası hukuk ve Rusya'nın beş yılda Suriye'de itidal çağrısı yapan beş karar tasarısını veto ettiği BM Güvenlik Konseyi'yle dalga geçiyor. Esad ve Putin'den birden değişmelerini beklemek saflık olur ama aleyhlerindeki kanıtlar her geçen gün birikiyor"

İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor

İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor

İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor

İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor

İngiltere'nin Manşetlerinde Rusya Var: Putin Dalga Geçiyor
BBC
500
title