12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Başhemşiresi Güldemay Gürsel, Hemşirelik Mesleğinin Temelinde, Sevgi ve Saygı Anlayışının Bulunduğunu Söyledi.

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Başhemşiresi Güldemay Gürsel, hemşirelik mesleğinin temelinde, sevgi ve saygı anlayışının bulunduğunu söyledi.

Gürsel, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hemşireliğin ''kız kardeş'' anlamına geldiğini belirterek, ''Hemşireler olarak amacımız; hastaların hastaneye başvurularından itibaren, muayene ve tetkiklerinin yapılması sırasında güler yüzlü olmak, en kısa zamanda teşhis ve tedavilerine başlanmasını sağlamaktır'' dedi. Hemşireliğin, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir meslek olduğunu kaydeden Gürsel, şöyle devam etti:

''Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir. Ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister. Hemşirelik mesleğinin temelinde sevgi, saygı yatar. Hemşire din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin, birey, aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır. Bu nedenle, sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir. Çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Bu yönü düşünüldüğünde, hemşirelerin, hem eğitim açısından hem de psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmesi gereken bir meslek grubu olduğu ortaya çıkmaktadır.'' (TB-OK-Y)