110 Ülkeden Öğrencisi Olan Üniversite

110 Ülkeden Öğrencisi Olan Üniversite

01.11.2012 11:40 | Son Güncelleme: 01.11.2012 11:46
110 Ülkeden Öğrencisi Olan Üniversite

Dünyada yaklaşık 400 üniversiteyle işbirliği bulanan, dünyanın üçüncü mega üniversitesi unvanına sahip AÜ'nün, bir çok ülkeden yaklaşık 2 milyon öğrencisi bulunuyor.

Deniz Açık - Çin'den ABD'ye kadar dünyada yaklaşık 400 üniversiteyle işbirliği bulanan, dünyanın üçüncü mega üniversitesi unvanına sahip Anadolu Üniversitesi'nin (AÜ), bir çok ülkeden yaklaşık 2 milyon öğrencisi bulunuyor.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AÜ'nün dünya üniversitesi olma ve küreselleşme yolunda adım adım ilerlediğini kaydetti.

AÜ'ye yurt dışından çok sayıda öğrencinin geldiğini ifade eden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

"Erasmus kapsamında Türkiye şampiyonuyuz. En çok öğrenci, öğretim üyesi ve personel getiren-götüren olarak birinci sıradayız. Ankara ve İstanbul'un avantajlarına rağmen birinci sırada olmamız önemli. AÜ, Birleşmiş Milletler gibi bir üniversite. Şu anda 110 ülkeden öğrencilerimiz var. Hedefimiz 200 ülkeden öğrenciyi ülkemize çekmektir. Açıköğretim ve örgün fakültelerimizle global üniversite olma yolunda görevlerimizi yerine getiriyoruz."

-Mega üniversite-

Prof. Dr. Aydın, öğrenci sayısının 100 binin üzerinde olan üniversitelerin mega üniversite olarak tanımlandığını bildirdi.

AÜ'nün 2012-2013 akademik yılına yaklaşık 2 milyon öğrencisiyle dünyanın üçüncü mega üniversitesi olarak başladığını anlatan Prof. Dr. Aydın, şöyle devam etti:

"AÜ, Hindistan ve Çin'den sonra öğrenci, organizasyonu, kabiliyeti itibariyle dünyanın üçüncü büyük üniversitesidir. Küresel dünyada rekabet koşullarında küçük küçük üniversitelerle, küçük küçük şirketlerle, küçük küçük bankalarla rekabet edemezsiniz. Mutlaka belirli bir ölçeği yakalamanız gerekiyor. Böylece rahat rekabet gücünüzü sürdürebilirsiniz. AÜ olarak küresel anlamda bir ölçek ekonomisi yakaladık. Bu Türkiye ve bölge için çok önemli. Bütün sektörler gibi eğitimi sektörü de müthiş bir değişim içinde. Yükseköğretim çeşitleniyor, kamu kaynakları azalıyor, talep artıyor, rekabet inanılmaz şiddetli hale geliyor. Küresel anlamda bir ölçeği yakalayan ülkedeki tek üniversiteyiz. Her şeyi devletten bekleme dönemi bitti. Kaynakları yaratıp, çeşitlendirmek ve bunları etkin şekilde kullanmak gerekiyor. Kendi kaynaklarıyla giden bir üniversiteyiz. Ancak idari ve mali mevzuatla ilgili bir takım sıkıntılarımız var. Onlar aşılabilirse AÜ çok daha büyük projelere imza atacaktır. Şuan da Çin'den ABD'ye kadar dünyada yaklaşık 400 üniversiteyle işbirliğimiz var."

Yayıncı: Mürsel Çetin - ESKİŞEHİR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 110 Ülkeden Öğrencisi Olan Üniversite - Aydın
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:48:52. #1.14#
title