11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Türkçeder tarafından düzenlenen olimpiyatların İskenderun etkinlikleri yapıldı.

11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Uluslararası Türkçe Derneği (Türkçeder) tarafından Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. UluslararasıTürkçe Olimpiyatları'nın İskenderun etkinliği yapıldı.

İskenderun Anıt Alanı'nda gerçekleşen etkinlikte, 22 ülkeden 60 çocuk, şarkılar söyledi, dans ve halk oyunları gösterileri sundu.

Mozambikli öğrencilerin yöresel halk oyunlarının beğeni topladığı etkinlilte, Brezilyalı Letisya "Sevemedim kara gözlüm", 10. Türkçe Olimpiyatları'nda şarkı dalında dünya birinciliği elde eden Pakistanlı Arsalah Naaser "Hakim bey", Kenyalı Vanesa ise Kürtçe "Hazal" türküsünü seslendirdi.

Şölende, Mozambikli öğrencilerin sergilediği Şanlıurfa yöresine ait halk oyunlarına alanı dolduran vatandaşlar da eşlik etti.

AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, gösterilerin arından yaptığı konuşmada, organizasyonun sevda haline dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

"20 yılı aşkın süredir tüm dünyada adım adım, ilmek ilmek dokunan ve 140 ülkede Türkçe'yi öğreten bu gönül erleri hocalarımıza ve liderlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Bir zamanlar biz dünyaya barışı, kardeşliği ve medeniyeti öğrettik. Diğer ülkelerin yaptığı gibi devletleri ve milletleri sömürmedik. Bugün dünyada yapılmak istenen şey kardeşlik, barış ve huzuru sağlamaktır."

Program, protokol üyelerinin çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler ile söylediği "Yeni bir dünya" şarkısıyla sona erdi. - Adana