11. Uluslararası Kognitif Nörobilim Kongresi

11. Uluslararası Kognitif Nörobilim Kongresi

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarhan: "Beynin yarıdan fazlası sessiz biliniyordu.

11. Uluslararası Kognitif Nörobilim Kongresi
02.05.2014 12:32 | Son Güncelleme: 02.05.2014 13:36

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, beynin yarıdan fazlasının bilinenin aksine "sessiz" olmadığını ifade ederek, "Şimdi bu bölümü ölçmeye ve duymaya başladık" dedi. 

11. Uluslararası Kognitif Nörobilim Kongresi, Üsküdar Üniversitesi'nde başladı.

Kongrenin açılışında konuşan Tarhan, 2013'te bir psikiyatristin Nobel Ödülü'nü, "Nörokognitif ve nöro gelişimsel alana yaptığı katkılar" üzerine aldığını hatırlatarak, bunun da alanın önemini gösterdiğini söyledi. 

Nörolojinin ve psikiyatrinin geleceğiyle ilgili doğru bir noktada bulunduklarını ifade eden Tarhan, "Beynin yarıdan fazlası sessiz olarak biliniyordu. Bu bölümün sessiz olmadığı ancak bizim duyamadığımız görüldü. Şimdi bu bölümü ölçmeye ve duymaya başladık" diye konuştu. 

Uluslararası Kognitif Nörobilim Kongresi Başkanı Oğuz Tanrıdağ, kongre serüvenlerinin, 2004'te Antalya Belek'te başladığını ve bugün 11. yılına eriştiğini söyledi.

Kongreyi bir üniversitede yapmak için mücadele ettiklerini ve bu yıl Üsküdar Üniversitesi'nde gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını anlatan Tanrıdağ, "Umarım bu kongre başarıyla sonuçlanır ve bundan sonraki yıllardaki mekanı Üskidar Üniversitesi olur" diye konuştu.

Açılışta Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Sevda Asgarova ve Çiçek Aghayeva, piyano resilati verdi.

Kongre hakkında

Üniversitenin Altunizade Yerleşkesi'nde 4 Mayıs'a kadar devam edecek kongrede, kültürün sinirbilim üzerindeki etkileri, sosyal beyin, otizmde dil ve konuşma, müziğin kognitif etkileri, insan ve teknoloji, hayal kurma ve rüya görmenin beyindeki karşılıkları gibi konular ele alınacak. 

Multidisipliner yapıda gerçekleştirilecek kongrede, beyin araştırmalarında elde edilen son veriler tartışılacak. 

Kongrede Harvard Üniversitesi, Padova Üniversitesi ve Free University of Amsterdam'ın yanı sıra Üsküdar, Boğaziçi, Medipol ve İstanbul üniversitelerinden bilim insanları konuşacak. - İstanbul

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title