11. Uluslararası İstanbul Bienali Soruyor: "İnsan Neyle Yaşar?"

11. Uluslararası İstanbul Bienali Soruyor: "İnsan Neyle Yaşar?"

"11. Uluslararası İstanbul Bienali"nin Küratörü Whw, Bienalin Kavramsal Çerçevesini, Bertolt Brecht'en Yola Çıkarak "İnsan Neyle Yaşar?" Olarak Belirledi. Whw'ye Göre, "İnsan Neyle Yaşar?" Başlığı Sanatçıların Bugün Aciliyet Taşıyan Ekonomik ve Toplumsal Soruları Sormasını Sağlayacak Bir Tür Senaryo İşlevi Görecek.

11. Uluslararası İstanbul Bienali Soruyor:

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın (İKSV), 12 Eylül-8 Kasım 2009 tarihleri arasında gerçekleştireceği "11. Uluslararası İstanbul Bienali"nin kavramsal çerçevesi açıklandı. Bienalin küratörlüğünü üstlenen WHW (What, How and for Whom), kavramsal çerçeveyi, Brecht'ten yola çıkarak "İnsan Neyle Yaşar?" olarak belirledi.

İKSV'den yapılan açıklamaya göre, "11. Uluslararası İstanbul Bienali" başlığını, Bertolt Brecht'in 80 yıl önce yazdığı "Üç Kuruşluk Opera" adlı oyunun ikinci perdesinin kapanış parçası olan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkıdan alıyor.

"Üç Kuruşluk Opera," 1928'deki galasında büyük başarı kazanmış ve kısa sürede hem sanatsal bir biçim hem de toplumsal ve siyasi değişimin bir aracı olarak tiyatroda devrim niteliğinde değişikliklere sebep olmuştu. Oyunda yer alan "İnsan Neyle Yaşar?" adlı şarkı ise 20. yüzyıl popüler kültür tarihinde özel ve neredeyse simgesel bir rol oynadı. Şarkı, Tom Waits, William S. Burroughs ve Pet Shop Boys gibi farklı tarzlardan birçok sanatçı tarafından yorumlandı.

Bienalin küratörü, WHW'ye göre "İnsan Neyle Yaşar?" sorusu, bugün Brecht tarafından ortaya atıldığı 1928 yılındakinden bile "daha acil ve can alıcı" bir önem taşıyor. 11. Uluslararası İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi "İnsan Neyle Yaşar?" sergi açısından, sanatçıların bugün aciliyet taşıyan ekonomik ve toplumsal soruları sormasını sağlayacak bir tür senaryo işlevi görecek.

WHW, Brecht'i tekrar gündeme getirerek çağdaş kapitalizm koşullarında sanatsal uğraşın rolü hakkında bir düşünme denemesine girişmeyi ve günlük pratikleri, değer sistemlerini ve eylem biçimlerini yeniden değerlendirmeyi amaçlıyor. "İnsan Neyle Yaşar?" sorusuyla WHW, Brecht'in çalışmalarına, yeniden keşfedilmesi ve yeni kuşaklara gösterilmesi gereken bir klasik olarak değil, çeşitli sanatsal pratikler ile sanata yaklaşım modelleri, önerileri ve stratejilerinin kaynağı olarak dönmeyi hedefliyor. (ANKA)

(GO/BÜN)