11. Uluslararası İnfomatrix Bilgisayar Proje Yarışması

11. Uluslararası İnfomatrix Bilgisayar Proje Yarışması

Özel Balıkesir Fırat Anadolu-Fen Lisesi Bükreş'ten 'Bronz Madalyalarla' döndü.

11. Uluslararası İnfomatrix Bilgisayar Proje Yarışması

16-20 Mayıs 2013 tarihinde Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen 11. Uluslararası İnfomatrix Bilgisayar Proje Yarışmasında Fırat Koleji öğrencileri Dünya üçüncüsü oldular.

11. İnfomatrix Uluslararası Bilgisayar Proje Yarışması 16-20 Mayıs tarihleri arasında Romanya'nın başkenti Bükreş'te yapıldı. Lumina Üniversitesi tarafından düzenlenen 11. İnfomatrix Uluslararası Bilgisayar Proje Yarışmasının finaline 45 ülkeden 249 proje davet edildi. Donanım Kontrol dalında Özel Balıkesir Fırat Anadolu lisesi öğrencisi Burak Can GÖKHAN "Remote Control Via Mobil Phone" adlı projesi ile bronz madalya, Robotics dalında Özel Balıkesir Fırat Anadolu Lisesi öğrencisi Fuat Taha MURAT "Fast Follower" adlı projesi ile bronz madalya alarak dünya üçüncüsü oldular.

Dünya üçüncülüğünü kazanarak çok mutlu olduğunu belirten Burak Can GÖKHAN "projem de cep telefonuyla uzaktan kumanda edilebilen bir düzenek geliştirdim. Günlük hayatımızda kolaylık sağlayan bu düzenek sayesinde evde olmadığımız halde alarm sistemini devreye sokabiliriz, çiçeklerimizi sulayabiliriz, pencerelerimizi açıp kapatabiliriz. Hırsızlıklara karşı önlem alabiliriz" dedi.

İnfomatrix Bilgisayar Proje yarışmasında Bronz madalya aldığı için son derece mutlu olduğunu belirten Fuat Taha MURAT "Hızlı takipçi isimli robotumla yarışmada belirtilen mesafeyi kısa sürede tamamladım. Gelecek yıl robotumu geliştirerek yarışmada altın madalya almayı hedefliyorum" dedi.

Uluslararası ya da Ulusal Proje yarışmalarının öğrencilerin ufkunu açtığını belirten okul müdürü Hüseyin ERCİYAS "Bu yıl katıldığımız proje yarışmalarından çok şükür hiç boş dönmedik.Türkmenistan da 1gümüş 1bronz madalya Kenya da 1gümüş 1bronz madalya Tübitak da bölge 3. lüğü ve son olarak da Romanya da yapılan infomatrix proje yarışmasında 2 bronz madalya alarak bu alandaki varlığımızı gösterdik. Bu başarılarda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimi tebrik ediyorum."dedi.