11 Nisan'da Ortak Akıl Ne Olacak?

11 Nisan'da Ortak Akıl Ne Olacak?

15.08.2014 18:31 | Son Güncelleme: 15.08.2014 18:31
11 Nisan'da Ortak Akıl Ne Olacak?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Güvenç, 11 Nisan Meydanı projesinde ortak akıl oluşturmak için stk'larla bir araya geldiklerini belirtti.

11 Nisan Meydanı üzerindeki Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait yapıların yıkılmasından bu yana kentin en fazla tartışılan konusu olmaya devam ediyor. Önce otelin de içerisinde olduğu tepkiler üzerine otelden vazgeçilip AVM, cami ve otopark yapılmak istenen meydan projesi, valiliği döneminde en fazla ilgilenen Celalettin Güvenç olmuştu. Büyükşehir belediye başkanlığı için girdiği seçim çalışmasında AVM'yi de projeden çıkardıklarını kaydeden Güvenç, şimdi sık sık Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile bir araya gelerek projenin tamamlanmasını istiyor. Şanlıurfa'da gerçekleştirecek projelerle ilgili ortak akılla hareket ettiklerini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, 11 Nisan Meydanı için gerçekleştirilebilecek projelerle ilgili olarak geçtiğimiz gün yeniden STK temsilcileri ile taslak projelerin sunulduğu toplantıda bir araya geldi.

GÜVENÇ: ORTAK AKIL VE İSTİŞARE İLE KARAR VERİYORUZ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda bir araya gelen STK ve belediye yetkilileri, 11 Nisan taslak Projeleri hakkında fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şefik Bakay, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ile Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Nihat Taş katıldı.

Başkan Güvenç, toplantıda yaptığı konuşmada yerel seçimler öncesinde ortak akıl ve istişareyle hareket edeceklerini beyan ettiklerini ve bunu seçimden sonra her konuda uyguladıklarını ifade etti. Güvenç, şehrin genel sorunları ve özellikle de 11 Nisan Stadının yerine yapılacak projeyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini aldıklarını belirterek, "Sivil Toplum Kuruluşlarımızın temsilcileri ile konuşarak, Eski Sanayi ve 11 Nisan Projesi, diğer Kentsel Dönüşüm Projeleri ve ulaşımla ilgili çok önemli bilgi alışverişinde bulunduk. Taslak projeyi tartıştık, baro başkanımızı da davet ettik, ancak gelemedi. Bu tür çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

ERTEKİN: ŞANLIURFA'MIZ BU PROJELERLE ŞAHLANACAKTIR

ŞUTSO Başkanı Eyyüp Sabri Ertekin, şehrin sorunlarıyla ve projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını hatırlatarak, "Bu projelerin gerçekleşmesi neticesinde Şanlıurfa için çok güzel şeylerin olacağına inanıyorum, İnşallah Şanlıurfa'mız bu projelerle şahlanacaktır" diyerek, Güvenç'e teşekkür ettiklerini belirtti.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şefik Bakay, "Şehrimizin sorunları ile bilgi alışverişinde bulunarak bu tür toplantıların Şanlıurfa'nın gelişimi için çok daha iyi olacağına inanıyorum" dedi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, 11 Nisan Projesi, ulaşım ve kentsel dönüşümle ilgili bilgi alışverişinde bulduklarını belirterek, ortak akıl ve istişarenin çok faydalı geçtiğini söyledi.

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya ise, "Başkan Güvenç'in yükü ağır ve Şanlıurfa'nın sorunlarıyla ilgili hızlı başlayarak başarılı olacağına inanıyorum" şeklindi konuştu.

Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Nihat Taş da, bu konular hakkında son kararı Şanlıurfalıların vereceğini ancak ön karar aşamasında bilgi alışverişinde bulunduklarını kaydederek, "Değerli mülklerin Şanlıurfa'ya getirileri hakkında çok duygusal davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Bizi dinledikleri için Başkan Güvenç'e teşekkür ediyorum" dedi. (HABER MERKEZİ)

YETKİN, GÖRÜŞMEYİ DEĞERLENDİRDİ

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Abdurrahman Yetkin, görüşlerini dile getirdi. Yetkin açıklamasında "11 Nisan Şehir Stadyumu'nun yıkılan yerinde yapılacak projeyle ilgili 2013 yılında gerçekleşen istişare toplantılarına tarafımıza yapılan davet üzerine MÜSİAD olarak katıldık. Gerçekleşen toplantılar sonrası çıkan ve projenin genelinin bir AVM'den oluşması ve yine bu AVM'nin burada oluşturulacağı yoğunluk tartışmalara neden olmuş ve netice itibariyle bir sonuç elde edilememişti. Konuyla ilgili 31 Ekim 2013 tarihinde MÜSİAD olarak yapmış olduğumuz basın açıklamasıyla adı geçen meydan ile ilgili fikirlerimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. Son günlerde gündeme gelerek tartışmalara neden olacağını düşündüğümüz meydan ile ilgili görüşlerimizin yinelenmesinde fayda olacağını belirtmek istiyoruz" dedi.

Yetkin açıklamasının ilerleyen bölümlerinde Atatürk Bulvarı üzerinde batı cepheli dükkanların paylaşılamayacak değerde olacağını düşündüklerini, buralarda oluşacak dükkanların gerek satışı veya gerekse kira bedellerinin Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün istemiş olduğu bedellere yakın olabileceğini de sözlerine ekledi. Yetkin, "Tarifini yapmaya çalıştığımız projenin işyeri sayısının düşünülen AVM kadar olmadığını, sınırlı sayıda az, öz ve değerli olacağını, hem bu nedenle trafik yoğunluğunun daha da az olacağını, insanlarımızın ihtiyaç duyacağı gezinti alanlarının olacağı İstanbul Bağdat Caddesi tarzında bir alışveriş caddesi olarak kullanılabilecek ve bu arada manevi yönden de haz alacağı bir projeye kimsenin itiraz etmeyeceğini düşündüğümüzü, nacizane olan fikirlerimizi saygılarımızla kamuoyuyla yeniden paylaşmak istediğimizi belirtmek istiyoruz" şeklindeki ifadelerine yer verdi.
(Kaynak:Gazeteİpekyol)

Kaynak: Temsilci

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title