"11. Küresel Yaşlanma Konferansı" Prag'da Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

"11. Küresel Yaşlanma Konferansı" Prag'da Başladı

AA - Haberler | Dünya

Mehmet Başaran - Uluslararası Yaşlanma Federasyonu'nun (IFA) düzenlediği "11.Küresel Yaşlanma Konferansı" Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da başladı.

Mehmet Başaran - Uluslararası Yaşlanma Federasyonu'nun (IFA) düzenlediği "11. Küresel Yaşlanma Konferansı" Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da başladı.

Prag Kongre Merkezi'nde dün başlayan ve 1 Haziran'a kadar sürecek yaşlanma konferansına 63 ülkeden yaklaşık 800 kişinin katıldığı açıklandı.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Necas'ın konuşmasıyla başlayan Yaşlanma Konferansı'nda Çek Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Jaromir Drabek de hazır bulundu.

Dünya genelinden konferansa katılan yaklaşık 200 bilim adamının yaşlılığın yavaşlatılması ya da yaşlılığın sosyolojik ve psikolojik gelişimi hakkında sunumlar yapacağı kaydedildi. Konferansa Türkiye'den katılan Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YAŞAM) Müdürü Prof. Dr. Emine Özmete, konferansın akşam bölümünde "Yaşamın Sosyal Sorumluluk Anlayışı ve Yaşlıların Yaşamı Renkleniyor" isimli bir sunum yapacak.

-2050 yılından sonra 60 yaş üst insan sayısı 2 milyar olacak-

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO), 2050 yılı itibariyle, 60 yaş ve üzeri insan sayısının 605 milyondan yaklaşık 2 milyara yükseleceğini açıkladığını söyleyen IFA'nın Çek Başkanı Jan Lorman, insanların genellikle iyi beslenme ve egzersizin önemini dikkate aldığını belirtti. Lorman, ancak araştırmaların, sağlıklı yaşlanmanın, aslında önleyici davranışların yaşam boyu uygulanmasının bir sonucu olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Lorman, hastalık tedavisiyle kombinasyon halinde uygun tarama ve aşı uygulamasının, yaşam süresini ve kalitesini büyük ölçüde etkileyebileceğini belirtti.

IFA yöneticileri konferansta, Dünya Sağlık Örgütü'nün grip, tetanos, pertussis (boğmaca), pnömokok ve diğer enfeksiyon hastalıklarını önlemeye yardımcı olan yetişkinlerde aşı uygulamasını önerdiğini kaydederek, yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkili global toplum sağlığına yönelik ciddi bir sorun olan pnömokok hastalıklarının dünya genelinde her yıl çoğunlukla bebeklerde ve yaşlı yetişkinlerde yaklaşık 1.6 milyon kişinin ölümüne yol açtığını belirttiler.

-Düzenli egzersizlerin yaşam boyu yapılması gerekiyor-

Konferanstaki konuşmacı bilim adamları, sağlıklı yaşlanmanın optimum düzeyde yaşam kalitesini yakalamak için, hastalığın uygun tedavisi ile kombinasyon halinde uygun tarama ve aşı uygulama, besleyici besinleri tercih etme ve düzenli egzersiz gibi önleyici sağlık davranışlarının yaşam boyu uygulanmasının gerekliliğine dikkati çektiler.

Konferansta, insanların yaşlandıkça enfeksiyonla savaşma yetilerinin azaldığı, ciddi fakat aşı ile önlenebilir hastalık riskinin artabileceği, bunun hastalık duyarlılığı, aşı uygulamasını, yetişkinlerde potansiyel olarak ölümcül hastalıkları önlemenin özellikle önemli bir kısmı haline getirebileceğinin altı çizildi.

Konferansta yapılan detaylı sunumda, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, immünizasyon'un (bağışıklama) her yaştaki insanlarda her yıl 2 ila 3 milyon ölümü önleyen, tüm sağlık girişimleri arasında en başarılı ve maliyeti en uygun olanlardan biri olduğu belirtildi.

Aşı uygulamasının kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci, difteri, tetanos ve boğmaca dahil çok sayıda enfeksiyon hastalığının insidansını büyük ölçüde azalttığına, immünizasyonların, her yaştan insanlar için faydalı olabildiğine değinildi.

Hastalıklara daha duyarlı olan yaşlı yetişkinlerin yanı sıra büyük ebeveynler ve diğer yetişkin bakım verenlerin, bulaşıcı hastalıkları farkında olmadan genç kişilere bulaştırabileceği, aşı uygulamalarının bu riskin azaltılmasına yardımcı olabileceği kaydedildi.

- PRAG

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title