11. İkt Zirvesi Sonuç Bildirgesi

11. İkt Zirvesi Sonuç Bildirgesi

Senegal'in Başkenti Dakar'da Yapılan 11. İkt Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin Sonuç Bildirgesinde İsrail'in Filistin Topraklarındaki Kuşatma ve İşgalleri Kınandı.

11. İkt Zirvesi Sonuç Bildirgesi

Senegal'in başkenti Dakar'da yapılan 11. İKT Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin sonuç bildirgesinde İsrail'in Filistin topraklarındaki kuşatma ve işgalleri kınandı.

Filistin'e desteğin güçlü şekilde yinelendiği bildirgede, Kudüs Komitesi Başkanı Fas Kralı 6. Muhammed'in Filistinlerin haklı mücadelesi için uluslararası alanda yaptığı görüşmeler, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi düzeyindeki çabaları ve İsrail'e baskı yapılması yönünde ortaya konulan mesajdan duyulan memnuniyet dile getirildi.

Ürdün Kralı Abdullah'a da Kudüs'teki kutsal yerlerin korunması yönündeki çabalar için teşekkür edildi.

İsrail'in Filistinlilere karşı kullandığı orantısız gücün, yaptığı insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarının çok sayıda Filistinli sivilin ölümüne ve yaralanmasına, çocuk ve kadınların mağduriyetine neden olduğu vurgulandı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde devam eden operasyonları ve bunların sonuçlarıyla ilgili ciddi endişe de dile getirilen bildirgede, Orta Doğu Dörtlüsü, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere tüm uluslararası camia, Filistin'de süren siyasi ve insani kriz için acil çaba göstermeye çağrıldı.

Filistin-İsrail uyuşmazlığının çözümü için oluşturulan ''Yol Haritası''na, Annapolis ve Paris Konferansları'na atıfta bulunularak, Filistin-İsrail çatışması özelinde, Arap-İsrail çatışması genelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması için ciddi çaba gösterilmesi çağrısı yapıldı.

Lübnan'ın terörizmle mücadele konusundaki çabalarına destek verildiği açıklanan bildirgede, Darfur'daki olumlu gelişmelerin de memnuniyetle karşılandığını kaydedildi.

Sonuç bildirgesinde, Taliban, El Kaide ve diğer terörist gruplar Afgan halkına yönelik saldırıları nedeniyle kınandı, Kıbrıs'taki Müslüman Türklerin haklı davasına verilen destek yinelendi.

İKT'nin Kuzey Kıbrıs ile ilgili önceki kararlarına da atıfta bulunan bildirgede, Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların sona erdirilmesi konusundaki çağrı tekrarlanarak, ilk adımda yaptırımların kaldırılması için uluslararası toplumun güçlü katkısı istendi.

Ada'nın iki kesimli olduğu ve iki kesimin de eşit haklara sahip olması gerektiğine işaret edilen bildirgede, Kıbrıs Rum Kesimi'nin de BM Planı çerçevesinde çözüm yolunda hareket etmesinin gerektiği ifade edildi.

Sonuç bildirgesinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İSEDAK Başkanı olarak yaptığı konuşmanın önemine dikkat çekilerek, Gül'e özellikle İKT üyeleri arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine İSEDAK olarak yapılan katkıdan dolayı teşekkür edildi.

Ayrıca, İKT'nin 2014 yılında yapılacak 13. Devlet ve Hükümet Başkanları zirvesine Türkiye, İran ve Endonezya'nın ev sahipliği yapmayı önerdiği bildirildi.