11 Eylül Hava Korsanına 100 Bin Dolar

11 Eylül Hava Korsanına 100 Bin Dolar

ABD'deki 11 Eylül Terör Saldırılarını El Kaide Örgütünün Lideri Usame Bin Ladin'e Bağlı Olarak Planladığını İtiraf Eden Halit Şeyh Muhammed'in Yeğeni, Korsanlardan Birine 100 Bin Dolardan Fazla Para Gönderdiğini Açıkladı.

11 Eylül Hava Korsanına 100 Bin Dolar

ABD'deki 11 Eylül terör saldırılarını El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'e bağlı olarak planladığını itiraf eden Halit Şeyh Muhammed'in yeğeni, korsanlardan birine 100 bin dolardan fazla para gönderdiğini açıkladı.

Kuveytli Amar El Baluçi (29), Guantanamo üssünde yapılan sorgulamasının yer aldığı metinde, Dünya Ticaret Merkezi'ne çarpan uçaktaki korsanlardan Mervan El Şehhi'nin El Kaide ile bağlantısı olduğunu bilmediğini ve saldırılardan önceden haberi olmadığını söyledi.

El Baluçi, El Şehhi ile kendisini amcasının tanıştırdığını, korsanın parasını Birleşik Arap Emirlikleri'nde banka hesaplarına yatırdığını ve 2000 ila 2001 yıllarında 114 bin 500 dolar olan parayı kendisine gönderdiğini bildirdi. El Baluçi, El Şehhi'nin o sırada ABD'de uçuş dersleri aldığını sözlerine ekledi.

Amar El Baluçi, El Kaide örgütünün para transferlerini ve Taliban yönetiminin devrilmesinden sonra Afganistan'dan kaçan örgüt üyelerinin seyahat düzenlemelerini yapmakla suçlanıyor.

1998-2001 yılları arasında Dubai'deki bir bilgisayar şirketinde çalıştığını söyleyen El Baluçi, 2003 yılında Pakistan'da yakalanmıştı.