10 Yılda İşlenen ve Faili Meçhul Kalan 4 Cinayet Polis Tarafından Aydınlatıldı

10 Yılda İşlenen ve Faili Meçhul Kalan 4 Cinayet Polis Tarafından Aydınlatıldı

Samsun'da faili meçhul dosyaları raftan indiren polis, son 10 yıl içinde Samsun, Giresun ve İstanbul'da işlenen 4 cinayeti gün ışığına çıkarttı.1 yıllık çalışmanın ardından cinayetleri azmettiren, tetiği çeken ve yardım yataklık ettiği iddia...

10 Yılda İşlenen ve Faili Meçhul Kalan 4 Cinayet Polis Tarafından Aydınlatıldı

Samsun'da faili meçhul dosyaları raftan indiren polis, son 10 yıl içinde Samsun, Giresun ve İstanbul'da işlenen 4 cinayeti gün ışığına çıkarttı. 1 yıllık çalışmanın ardından cinayetleri azmettiren, tetiği çeken ve yardım yataklık ettiği iddia edilen 11 zanlı tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Olay İlkadım İlçesi Pazar Mahallesi Necipbey Caddesi'nde 7 yıl önce meydana geldi. İddiaya göre 1990 yılında adam öldürmeye azmettirmek suçundan Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve müebbet hapis cezası alan 44 yaşındaki Abdulfettah Sağlamer, 7 yıl önce şartlı tahliyeden cezaevinden çıktı. Sağlamer, cezaevinden çıktıktan 6 ay sonra bir düğün merasimine katıldı. Abdulfettah Sağlamer düğün çıkışından sonra arkadaşı olan büfeci Uğur Koçoğlu'nun yanına gitti. Büfenin dışında oturan iki arkadaş kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Abdulfettah Sağlamer vücuduna isabet eden 4, Uğur Koçoğlu ise 3 kurşunla ağır yaralandı. Her iki yaralı kaldırıldığı hastanede öldü. Olayın ardından çevrede araştırma yapan polis iki ayrı tabancadan çıkmış toplam 16 adet boş kovan ele geçirdi. Çevredeki görgü tanıklarının ifadelerinide alan polis zanlılara ulaşamayınca dosya faili meçhul olarak rafa kaldırıldı. Ancak polis 1 yıl önce dosyayı yeniden açarak tekrar soruşturma başlattı. Olay günü alınan ifadelere ek olarak yeni görgü tanıkları bulup soruşturmayı derinleştirdi.Yapılan teknik takibin ardından 3 gün önce Samsun, İstanbul, Rize, Tokat, Kocaeli ve Trabzon illerine eş zamanlı operasyon düzenleyen polis, çifte cinayet olayıyla ilgili 22 kişiyi gözaltına aldı.

Alınan ifadeler sırasında Şaban S.'nin faili meçhul kalan Abdulfettah Sağlamer ve Uğur Koçoğlu'nun öldürülmesi ile 2004 yılında Servet Nur'un silahla yaralanması, Ordu'nun Perşembe ilçesi'nde 2002 yılında Abdurrahman Sarıalioğlu'nun öldürülmesi, Sultan Bakır ile Mustafa Seymen'in yaralanması ve 2005 yılında İstanbul Esenlerde Güngör Bektaş'ın öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu tespit edildi. Abdulfettah Sağlamer ve Uğur Koçoğlu'nun öldürülmesi olayında Yavuz Selim F. ve Adem K.'nın tetiği çektiği, Abdurrahman Sarıalioğlu'nun öldürülmesi ve iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayda ise tabancayı kullananın da Tarık S. olduğu ortaya çıktı. Yapılan sorgulama sırasında Emniyet Müdürlüğü'nde ifade alan cumnuriyet savcısı 11 zanlıyı serbest bıraktı. Şaban S., Yavuz Selim F., Adem K., Tarık S. ile birlikte bu olaya yardım ve yataklık ettikleri iddia edilen toplam 11 kişi bugün tutuklanmaları talebiyle geniş güvenlik önlemleri arasında mahkemeye sevk edildi.