10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Başladı

10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Başladı

10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin Açılışında, Sinema Sanatçıları Tarık Akan ve Hale Soygazi'ye "Onur Ödülü" Verildi.

10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali Başladı

10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nin açılışında, sinema sanatçıları Tarık Akan ve Hale Soygazi'ye "onur ödülü" verildi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Sinema Anadolu'da düzenlenen açılış töreniyle başladı. Festivalin açılışına ünlü sinema sanatçıları Tarık Akan ve Hale Soygazi de katıldı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin gurur duyduğu Hale Soygazi ve Tarık Akan'ı ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca ülkemizin değerli sanatçılarını ve yurt dışından sanatçıları da burada görmekten mutluluk duyuyoruz.

Gelecekteki hedefimiz Uluslararası Eskişehir Film Festivali'ni daha farklı boyutlara taşıyarak, festivalimizin genç sinemacıların eserlerini gösterebileceği uluslararası platformda kabul görmüş bir film festivali olmasını sağlamaktır. Üniversitemizin gerekli sorumlulukları üstlenip, bu hedefi gerçekleştireceğine inancım tamdır" dedi.

"Onur Ödülü"ne layık görülen Tarık Akan ise, "Bugünlerde film çekmek çok zor. Bu çekilen filmi belki fiziki olarak, belki doğanın şartlarından dolayı birçok tehlikeyi göze alarak yaptık. Emin olun bugün film yapmak daha zor. Şu anda var gibi görünen ama olmayan, olmayanla nasıl mücadele edileceğini bilmeyen bir kitleyiz biz. Salondaki bütün kişiler gibi" diye konuştu.

Hale Soygazi de, "Çok mutluyum, sevinçliyim. 30 yılı aşkın sinema hayatımda pek çok ödüle layık görüldüm. Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu ödülün değeri başka. Çünkü, üniversitenin çok önemli bir yeri ve ünü var. Çatısı altında genç sinemacılar yetiştiriyor ve yetiştirmeye devam edecek" şeklinde konuştu.

Festival kapsamında ''Hollywood Filmlerinde Entelektüel Kimliklerin Temsili'' makalesiyle Hüseyin Köse'ye ''En İyi Sinema Makalesi'' ödülü, ''Kadına Melodram Yakışır-Türk Melodram Sinemasında Kadın İmgeleri'' adlı kitabın yazarı Hasan Akbulut'a ''En İyi Sinema Kitabı'' ödülü, Hayatım Sinema programı sunucuları Defne Alphan ve Muammer Brav'a ''Televizyonda Yayınlanan En İyi Sinema Programı'' ödülü, yapımcı Arif Keskiner'e ve sinema yazarı Sevin Okyay'a ''Sinemaya Emek'' ödülü verildi.

Törenin ardından yönetmenliğini Aleksandr Sokurov'un yaptığı Rusya yapımı "Aleksandra" adlı film gösterimiyle devam etti. Festival ödül törenine, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Murat Mercan ve Nedim Öztürk, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile sinema sanatçısı Fadik Sevin Atasever ve davetliler katıldı.

(HÖ-CC-CC-Y)