10. Türkçe Olimpiyatları
Haberler » Yerel » 10. Türkçe Olimpiyatları - Haberler

10. Türkçe Olimpiyatları

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Türkçe Olimpiyatları'nın maksadının, Türkçe'yi evrensel bir dil yapmak olduğunu söyledi.

10. Türkçe Olimpiyatları

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Türkçe Olimpiyatları'nın maksadının, Türkçe'yi evrensel bir dil yapmak olduğunu söyledi.

Sağlam, 10. Türkçe Olimpiyatları programı kapsamında Hanefi Mahçiçek Stadyumu'nda düzenlenen etkinlikte, Türkçe'nin aşığı olan gençlere burada gösterilen itibarın, 'ye gösterilen itibar olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş'ın 15 ülkeden gelen 75 genci şanına yakışır bir şekilde bağrına bastığını dile getiren Sağlam, "Türkçe'mizin sevdalısı bu gençler, 7 kıtada 135 ülkeden bin 500'e yakın gençlerin Kahramanmaraş'taki temsilcileri, öğretmenleriyle 2 bin kişi bugün Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde programlar yapıyor. Dünya çapındaki bu organizasyonun okyanus ötesinde bir manevi desteği var. Onun manevi liderliğinde bu gençleri yetiştiren binlerce öğretmenimiz var. Onlar bu organizasyonun büyük kahramanlarıdır."

Türkçe Olimpiyatları'nın tek bir amacının olduğunu dile getiren Sağlam, şunları kaydetti:

"Bu gençlerimiz, dünyada hoşgörüyü, barışı ve sevgiyi sağlayan Türkçe'mizin hem bilim ve sanat dili olması hem de dünyadaki barışa hizmet eden evrensel bir dil olma çabasıdır. Türkçe Olimpiyatları'nın maksadı, Türkçe'yi evrensel bir dil yapmaktır."

Kahramanmaraş'ta 3 gündür bulunan 15 ülkeden gelen 75 genç, stadyumu dolduran vatandaşlara müzik ziyafeti sundu.

Etkinliğe, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, AK Parti İl Başkanı Fatih Erkoç, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KTSO) Kemal Karaküçük ve Baro Başkanı Metin Doğan ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Muhabir: İsmail Hakkı Demir/Hasan Özkal

Yayıncı: Murat Taydaş - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Manşet

Haberler