10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Samsun Valiliği, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' Nedeniyle Yerel ve Ulusal Basın Temsilcilerine Kokteyl Verdi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Samsun Valiliği, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nedeniyle yerel ve ulusal basın temsilcilerine kokteyl verdi.

Samsun Yelken Kulubü'nde düzenlenen kokteyle Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay İrfan Kaya, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz, İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan, ilk kademe belediye başkanları, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necdet Uzun, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, ulusal ve yerel basın temsilcileri ile çalışanları katıldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmada, gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, "Saydam bir yönetimin ve demokratik sistemin temel koşullarından biri iletişim özgürlüğüdür. Basın, toplumun gerçekleri öğrenmesine etkili bir araçtır. Basının işlevini yerine getirebilmesi ve başarısı her şeyden önce çalışanlarının niteliği, çalışma ortamlarıyla ilintilidir. Oldukça güç şartlar altında çalışan gazetecilerimizin çalışma şartlarının daha iyi olması, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması, sosyal ve ekonomik koşullarının iyileştirilmesi şüphesiz basın sektörüne güç katacaktır" dedi.

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necdet Uzun ise 10 Ocak 1962 yılında yürürlüğe giren ve gazetecilerin sosyal hakları ile çalışma şartlarını iyileştiren yasanın son 25 yıl içinde anlamını kaybettiğine dikkat çekti. Uzun, sendikasını ve sosyal haklarını kaybeden gazetecilerin şimdi de kıdemleriyle ilgili kısıtlamayla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Günün neredeyse tamamını işine veren gazeteciler, söz konusu yasa çıkarsa emekliğini ancak mezarda görebilecektir" diye konuştu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kokteylinde bir araya gelen basın mensupları hem kendi aralarında hem de protokol ile sohbet etme imkanı buldu.

(İG-SA)

10.01.2008 21:27 TSİ