10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Demokrasi için ne kadar bedel ödenmişse, gazetecilik için de o kadar bedel ödenmiştir.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Demokrasi için ne kadar bedel ödenmişse, gazetecilik için de o kadar bedel ödenmiştir. Basın ne kadar gelişmişse, demokrasiler de o kadar gelişmiştir. ve basın ne kadar özgürleşebilmişse, toplumlar da o kadar özgürleşebilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Soylu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Gelişimi, insanlığın modernleşmesiyle paralellik arz eden, hatta bir anlamda buna öncülük eden mesleklerin başında gazeteciliğin geldiğini belirten Soylu, "Demokrasi için ne kadar bedel ödenmişse, gazetecilik için de o kadar bedel ödenmiştir. Basın ne kadar gelişmişse, demokrasiler de o kadar gelişmiştir. ve basın ne kadar özgürleşebilmişse, toplumlar da o kadar özgürleşebilmiştir." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, Türk gazeteciliğinin çok ciddi sınavlardan geçerek bugünlere geldiğine işaret ederek, basının zaman zaman darbeleri meşrulaştırma aracı, zaman zaman da doğrudan postmodern darbe süreçlerinin ortağı haline getirilmek istendiğini kaydetti.

Toplumun hem gözü kulağı hem de sesi olan, haber alma hürriyetinin sağlanmasında zor şartlar altında özveriyle görev yapan Türk basınının, bütün bu süreçlerden gerekli dersi çıkardığını vurgulayan Soylu, bunu da 15 Temmuz'da millet iradesi yanında sergilediği tutumla gösterdiğine ve darbe girişiminin akamete uğratılmasında hayati bir görev üstlendiğine işaret etti.

Soylu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ederek, görevi başında hayatını kaybeden gazetecileri rahmet ve şükranla andı.