10 Kasım

10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te hayatını kaybeden, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısına her yıl tutulan ulusal yas günüdür. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü olarak adlandırılan 10 Kasım, çeşitli törenlerle kutlanmaktadır.

10 KASIM HABERLERİ

10 Kasım - 10.11.2020
Çorlu'da "Atatürk Evi" törenle açıldı
Geçen yıl 10 Kasım'da Çorlu Belediyesi tarafından temeli atılan, hayırsever iş insanları ve vatandaşların da maddi destek verdiği Atatürk Evi'nin yapımı tamamlandı.
10 Kasım - 10.11.2020
Bakan Çavuşoğlu: "Peygamber Efendimize ve diğer kutsallarımıza hakaret edilmesini ifade özgürlüğü olarak göremeyiz"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 12. Büyükelçiler Konferansı'nda Türkiye'nin yurt dışı ve merkez teşkilatında görevli büyükelçilere hitap etti. Konuşmasında 10 Kasım'ın önemine değinen Bakan Çavuşoğlu, "Bugün 10 Kasım.
10 Kasım - 10.11.2020
Erzade nineden Atatepe'de saygı duruşu (2)
SİRENİN ERKEN ÇALINMASINA İNCELEME Artvin Valiliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 82'nci ölüm yıl dönümünde düzenlenen anma töreninde sirenin erken çalınması nedeniyle ilgililer hakkında inceleme başlatıldığını bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, "10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü töreninde, siren tertibatının vaktinden önce çalması ile alakalı olarak Valiliğimiz, konunun sorumluları hakkında gerekli incelemeyi başlatmıştır" denildi.
10 Kasım - 10.11.2020
TBMM Başkan Vekili Akar Açıklaması
Akar şöyle konuştu: "Atatürk'ün önemini ve değerini o dönemin bazı liderlerine bakarak da anlayabiliriz. Dönemin dünyadaki isimlerine baktığımızda Almanya'da Hitler, İtalya'da Mussolini, Portekiz'de Salazar, Sovyetler Birliği'nde Stalin, İspanya'da Franco'yu görüyoruz. Bugün hepsi tarihin kara sayfalarına gömülmüştür. Hepsinin dayattığı ideolojiler, kurduğu rejimler çökmüştür. Atatürk'ü farklı kılan ve ölümsüzleştiren unsur, yedi düvele karşı vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesiyle ulusuna katı bir ideolojiyi dayatmak yerine özgürlüğün, bilimin, değişimin ve yenileşmenin yollarını açması, ezilen ulusların bağımsızlık savaşlarında örnek aldığı bir lider olmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün siyasal bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde benimsediği tek ilke, burada yazılı olan 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözleridir. Bu yüzdendir ki insanlık tarihinin yetiştirdiği en büyük asker ve devlet adamlarından, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş destanının en büyük kahramanı olan, sadece tarih sayfalarında değil yüce Türk milletinin kalbinde yer edinmiştir. 'Büyük liderler için kuşkusuz ki matem değil, fikirlerine sadakat gereklidir' düşüncesinden hareketle, 10 Kasım tarihini bir matem ve milli bir yas günü olarak kabul etmek yerine, fikirlerine yönelmek için bize verilmiş bir fırsat olarak görmeliyiz.
10 Kasım - 10.11.2020
DHA YURT BÜLTENİ - 26
Yüzmeye başlamadan önce bir açıklama yapan Ali İbrahim Öz, Atletizm Federasyonu'na kayıtlı bir atlet olduğunu ve kendi yaş kategorisinde Türkiye birincilikleri olduğunu belirtti. Aynı zamanda triatlon sporcusu olduğunu söyleyen Ali İbrahim Öz, daha önce de Antalya'nın Kaş ilçesi ile Meis Adası arasında ve Çanakkale Boğazı'nda yüzdüğünü söyledi. Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olduğuna dikkati çeken Öz, "Ben daha önce birçok özel etkinlikte yer aldım. Bugün 10 Kasım, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılalı 82 yıl oldu.
10 Kasım - 10.11.2020
Anıtkabir'i ziyaret etmek için 500 kilometre pedal çevirdiler
10 bisikletçi, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla Mersin'den Ankara'ya geldi.
10 Kasım - 10.11.2020
Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
Selahaddin Eyyubi Ortaokulu Konferans Salonunda devam eden programda konuşmalar yapıldı, öğrenciler şiirler okudu. "Atatürk ve 10 Kasım" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
10 Kasım - 10.11.2020
TBMM Genel Kurulu toplandı
Türk milletinin Atatürk'ün açtığı yolda ilerlemeye devam ettiğini ifade eden Akar, şöyle konuştu: "Atatürk'ü ölümsüzleştiren unsur, 7 düvele karşı verdiği bağımsızlık mücadelesiyle ulusuna katı bir ideolojiyi dayatmak yerine özgürlüğün, bilimin, değişimin ve yenileşmenin yolunu açması, ezilen ulusların, bağımsızlık savaşlarında örnek aldığı bir lider olmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün siyasal bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde benimsediği tek ilke burada yazılı olan 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözleridir. Bu yüzdendir ki, insanlık tarihinin yetiştirdiği en büyük asker ve devlet adamlarından, cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş destanının en büyük kahramanı olan, sadece tarih sayfalarında değil, yüce Türk Milleti'nin kalbinde yer edinmiştir." Akar, 10 Kasım'ı bir matem ve yas günü olarak kabul etmek yerine Atatürk'ün fikirlerine yönelmek için verilmiş bir fırsat olarak görmek gerektiğini söyledi.
10 Kasım - 10.11.2020
Büyük Önder Atatürk, Trabzonspor'a "onursal üye" yapıldı
Bordo-mavili kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, Mustafa Kemal Atatürk'ün, tüzüğün 9/c maddesi gereğince divan başkanlık kurulunun önerisi ve yönetim kurulunun 10 Kasım 2020 tarihinde aldığı kararla kulübe onursal üye yapıldığı belirtildi.
10 Kasım - 10.11.2020
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası
10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla Ferizli ve Söğütlü ilçelerinde tören düzenlendi.
10 Kasım - 10.11.2020
Kremlin, Karabağ anlaşmasının metnini paylaştı
  Dağlık Karabağ'daki çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin Azerbaycan ile Emenistan arasında yapılan anlaşmanın metni Kremlin'in internet sitesinde yayınlandı Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya, Dağlık Karabağ'da bir aydan uzun süredir devam eden çatışmaları sona erdirmek için anlaşma imzaladı. Anlaşmanın tam metnine ilişkin Rusya'dan açıklama geldi. Kremlin anlaşma metnine ilişkin maddeleri internet sitesinde yayınladı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmaların durmasını ve Dağlık Karabağ'da yıllardır süren belirsizliğin çözümünü öngören anlaşmanın maddeleri şöyle: Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Cumhuriyeti Başbaşkanı Nikol Paşinyan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aşağıdaki hususlara ilişkin açıklamasıdır: 1. 10 Kasım 2020 Moskova saatiyle 00.
10 Kasım - 10.11.2020
Cilvegözü Sınır Kapısı'ndaki UMKE Kayseri personeli Atatürk'ü andı
Hatay Cilvegözü Sınır Kapısı'nda görevli Kayseri UMKE ekibi, 10 Kasım'da Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü andı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 10 Kasım Haberleri | 10 Kasım Haber - Haberler - Sayfa 6 - 10 Kasım haberleri, son dakika 10 kasım haber ve gelişmeleri burada. Dağlık Karabağ: Ateşkes anlaşması sonrası Türkiye'nin rolü ne olacak, arka planda neler yaşandı?.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 24.11.2020 13:26:53. #1.15#
title