10 Aralık Hareketi Sözcüsü Şenatalar: "Siyaset-rant İlişkisi Hat Safhada"

10 Aralık Hareketi Sözcüsü Şenatalar: "Siyaset-rant İlişkisi Hat Safhada"

10 Aralık Hareketi sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Türkiye'nin çok evvelden tanıdığı siyaset-rant ilişkisinin AKP döneminde hat safhaya ulaştığını savundu."10 Aralık Hareketi" Ankara toplantısı Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nda (ASMMO) gerçekleşti.

10 Aralık Hareketi Sözcüsü Şenatalar:

10 Aralık Hareketi sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Türkiye'nin çok evvelden tanıdığı siyaset-rant ilişkisinin AKP döneminde hat safhaya ulaştığını savundu.

"10 Aralık Hareketi" Ankara toplantısı Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nda (ASMMO) gerçekleşti. Toplantıya, 10 Aralık Hareketi'nin sözcüsü Prof. Dr. Burhan Şenatalar ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu katıldı. Prof. Dr. Burhan Şenatalar "10 Aralık Hareketinin Sol Siyaset Anlayışı", Prof. Dr İbrahim Kaboğlu da "Dünden Bugüne Anayasa" konulu birer konuşma yaptı.

Konuşmasında AKP Hükümeti'nin giderek güçlendiğini, gerek toplumsal gerek kamusal alanda toplumu etki ve denetimi altına aldığını kaydeden Prof. Dr. Şenatalar, Türkiye'nin çok evvelden tanıdığı siyaset-rant ilişkisinin bu dönemde hat safhaya ulaştığını savundu. Şenatalar, AKP Hükümeti döneminde siyasete, "rant" ile birlikte "tarikat" kelimesinin de eklendiğini belirtti. AKP iktidarı karşısında kuvvetli bir muhalefete ihtiyaç olduğunu dile getiren Şenatalar, bu muhalefetin sağ kanattan gelme ihtimalinin olamadığını ifade etti. Yapılacak siyasetin "sol görüşlü" olması gerektiğini savunan Şenatalar şunları söyledi:

"Türkiye'de yapılan sol siyasetin , emekçi kesimlerle, işsizlerle, emeklilerle, engellilerle veya etnik kökeni tarafından baskı altında kalan insanlarla ilişkilerinin çok zayıf olduğu ortadadır. Türkiye'de ekonomik, sosyal, kültürel ve politik sorunların, çağdaş bir sol siyaset ile çözüme kavuşturulabileceğine inandık. 10 Aralık Hareketi aynı zamanda bir projedir. İnsan haklarına, özgürlüklere, demokrasiye, laikliğe, sahip çıkan, hayatın her alanında emeği, sosyal adaleti savunan, yurdunu ve yurttaşını seven herkese yapılmış bir çağrıdır."

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise anayasaların toplumsal sorunları giderdiğini ve ülkelerin geleceğine ışık tutacak şekilde oluşturulması gerektiğini kaydetti. AKP'nin hazırladığı anayasa taslağı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kaboğlu, taslağın yöntem ve içerik bakımından eksikliklerinin bulunduğunu ifade etti. (ANKA)

(BT/GB)