1. Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi

1. Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi

Ege Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesinin, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ile düzenlediği "1.Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi" 12-15 Ekim'de yapılacak.

1. Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi

Ege Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesinin, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ile düzenlediği "1. Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi" 12-15 Ekim'de yapılacak.

Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, kongrenin tanıtımına ilişkin basın toplantısında, 2011-2012 akademik yılına başlarken düzenleyecekleri 1. Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi'nin kendilerini heyecanlandırdığını ifade etti.

Kongrenin akademik bir toplantı gibi görünmesine rağmen farklı özellikler de taşıdığını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ege ve Pamukkale üniversitelerinin düzenlediği kongre 2020 EXPO'ya doğru İzmir kent kültürünün, akademik ve yerel yönetim birlikteliğiyle ortaya çıkmasına olanak sağlayacak. Kongreye uluslararası pek çok öğretim üyesi katılacak ve uluslararası düzeyde ses getirecek. İzmir Büyükşehir Belediyesinin tam bir ev sahipliği yaptığı kongrenin akademik programı, Ege Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliğiyle hazırlandı."

Prof. Dr. Yılmaz, basın toplantısına katılması planlanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, yağışla ilgili kentsel sorunlar nedeniyle toplantıya gelemediğini söyledi.

-Kemal Çolakoğlu-

Kongrenin danışma kurulu üyesi Kemal Çolakoğlu ise Ankara'nın Türkiye'nin siyasi, İstanbul'un ekonomi başkenti olduğunu, İzmir'in de ekonomik verilere göre Türkiye'nin 2. büyük kenti niteliği taşıdığını söyledi.

İzmir'de Akdeniz Oyunları ve 2005 Üniversite Yaz Oyunları için önemli yatırımlar yapıldığını hatırlatan Çolakoğlu, şunları kaydetti:

"Neden İzmir spor başkenti olmasın? İzmir ilklerin kenti, ilk kurşundan, 1. İktisat Kongresi'ne kadar ilklere imza atan bu kente çok yakışır. İzmir'in rakipleri, Anadolu'nun büyüyen kentleri değil, Marsilya, Barcelona gibi şehirler. Barcelona ne kentin limanı, ne de ekonomik gücüyle tanınıyor, futbol takımıyla biliniyor. EXPO 2020 sürecinde bu iş çok önemli."

-Prof. Dr. Haluk Soyuer-

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Soyuer, kongrenin ilk fikrinin bir öğrenciden geldiğini, daha sonra bu düşüncesinin olgunlaştırıldığını söyledi.

Türkiye'de spor ekonomisi alanında böyle bir kongrenin bulunmadığını, dünyada ise benzer kongrelerin olduğunu kaydeden Prof. Dr. Soyuer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konuda Şenes Erzik dahil olmak üzere bir çok spor adamıyla görüştük. Bu konuda çok az kişinin çalıştığını ve destek vereceklerini bildirdiler. Kongre, yaklaşık 1 yıllık çabanın sonucu olarak ortaya çıktı. Disiplinler arası bir yaklaşımla hukuk, maliye, işletme, ekonomi ve spor dallarının bir sentezi olacak kongre. Spor, kentlerin ve ülkelerin markalaşması için araç olarak kullanılıyor. Kongreye 171 ulusal ve uluslararası tebliğ özeti geldi. Hakem kurulu olarak 68'i sözlü, 31'i poster bildiri olarak kabul edildi. 45 farklı üniversiteden katılım var. ABD, İngiltere, Macaristan, Belçika, İran ve Romanya'dan konuşmacılar yer alacak."

Atatürk Kültür Merkezi'nde 12 Ekim'de eğitim semineriyle başlayacak kongrenin açılışı, 13 Ekim Perşembe günü yapılacak. Kongrenin "Türkiye'nin sporda uluslararası rekabet gücü ve yönetsel sorunlar" başlıklı açılış paneline, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, Hacettepe Üniversite Rektörü ve Uluslararası Okçuluk Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler katılacak.

Kongrenin ilk günündeki "Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin spor alanında potansiyeli, avantajları ve fırsatları" başlıklı panelinde, eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Mustafa Denizli de yer alacak.

- İZMİR